You are currently viewing Godišnjica kidnapovanja rudara kopa Belaćevac: 23 godine borbe i traganja za istinom

Godišnjica kidnapovanja rudara kopa Belaćevac: 23 godine borbe i traganja za istinom

  • Post author:
  • Post category:Vesti
  • Post comments:0 Comments

Od prvog masovnog kidnapovanja Srba na KiM – otmice radnika površinskog kopa “Belaćevac” kod Obilića danas se navršavaju 23 godine, a njihova sudbina još uvek nije rasvetljena i članovi porodica ne znaju istinu o tome šta se tačno dogodilo sa njihovim najmilijima.

godisnjica-kidnapovanja-rudara-kopa-belacevac-23-godine-borbe-i-traganja-za-istinomRadio Kontakt Plus
Polaganjem venaca na spomenik “Istina” u Kosovskoj Mitrovici, članovi porodica i Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije, kancelarija Kosovska Mitrovica, Gračanica, Štrpce i Velika Hoča, obeležili su danas 23 godine od prvog masovnog kidnapovanja Srba na KiM – otmice radnika površinskog kopa “Belaćevac” kod Obilića, u sastavu Elektroprivrede Srbije.

Negovan Mavrić, koordinator za nestala lica orahovačke opštine i koordinator Resursnog centra podsetio je da se još uvek traga za 1.600 lica nestalih na KiM, od toga oko 570 Srba i nealbanaca.

“Tu smo i danas da pokažemo da tragamo za svim nestalima, bez obzira na veru i naciju, ali danas u prvom redu obeležavamo godišnjicu prvog masovnog kidnapovanja, otmicu rudara kopa Belaćevac”, rekao je Mavrić.

Violeta Nikolić, koordinator kancelarije Kosovska Mitrovica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa KiM, istakla je na tribini održanoj nakon polaganja venaca na spomenik “Istina”, da su se danas okupili da podele tugu i bol i istovremeno podrže napore da se najzad porodicama kaže istina, ma kakva ona bila.

“Veoma dobro znamo koliko je ovo važna i istovremeno teška problematika, posebno ovih dana kada se vodi dijalog Beograda i Prištine. Svedoci smo da je naš problem povezan sa politikom uslovljavanja, tajnosti i manipulacijama. Godinama smo upućivali apele za pomoć, zahtevali istrage, provere lokacija, posebno nakon potvrđene informacije da su od strane UNMIK-a evidentirana 144 ilegalna logora 2003. godine. I pored prisustva međunarodnih snaga i oko 50 hiljada vojnika, niko sa našeg spiska nije oslobođen ni spasen”, podvukla je Nikolić.

Ukazala je da agonija porodica nestalih traje već 23 godine, da su se menjale misije, administratori, a sva njihova traganja ostaju bez rezultata.

“Nada da će se pronaći ostaci lica za kojima tragamo polako nestaje. Iskopavanja na Žilivodama su prekinuta 2012. godine nakon podmetnutog požara. Počinioci nisu pronađeni, a Euleks je prekinuo istragu. Ko odgovara za nepoštovanje Ženevske konvencije o zaštiti civila, Dopunskog protokola II, Rezolucije o prisilnom zatvaranju, tri potpisana protokola UNMIK policije i policije SRJ i drugih dokumenata? Sve nadležne međunarodne organizacije su znale istinu, a nisu preduzele odgovarajuće mere da bi ih pronašli”, upitala je Nikolić.

Od 1998. godine traje mukotrpna borba porodica za istinom i pravdom – ko je oteo njihove najmilije, gde su odvedeni, zašto nisu razmenjeni, zašto nije ispoštovano osnovno ljudsko pravo na život i na slobodu.

“Mnogi podaci su zaobiđeni, nedostupni, sklonjeni, u arhivama nekih zemalja koje su bile u misijama na KiM. Zašto se ovaj proces zataškava i namerno usporava, nema ekshumacija ni identifikacija. Na ova pitanja čekamo odgovore nadležnih institucija”, poručila je Nikolić.

Na tribini su učestvovale Vesna Bošković iz Komisije za nestala lica Vlade Redpublike Srbije, Malanka Mitrović iz Kancelarije za KiM u Kosovskoj Mitrovici, Olgica Božanić, sekretar Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih na KiM, Kancelarija u Beogradu i Dragiša Kostić, član Sindikata EPS-a.

Na tribini je prikazan film “Tragom istine… Gde su?”, autora Jovice Krstića i Jelene Božović, rađen u saradnji sa porodicama kidnapovanih i nestalih.

Film je snimljen kako bi se, prema rečima Violete Nikolić, otrgla porodična i nacionalna tragedija porodica nestalih, i koji je autentično svedočanstvo istinitih događaja na kraju XX veka na KiM – porodice su kroz ličnu priču ispričale tragediju našeg naroda na ovim prostorima.

Na današnji dan 1998. godine nestalo je 9 radnika kopa “Belaćevac” termoelektrane Obilić i jedan koji je tog dana trebao da zasnuje radni odnos.

Na putu do svog radnog mesta, kidnapovani su: Dušan, Pera i Zoran Ađančić, Mirko Buha, Dragan Vukmirović, Filip Gojković, Miroslav Trifunović, Srboljub Savić, Žarko Spasić i Božidar Lempić.

Ukupno je na KiM ubijeno 57 i kidnapovano 27 srpskih radnika Elektroprivrede Srbije.

 

Izvor: https://www.radiokontaktplus.org/

 

Ostavite odgovor