You are currently viewing Porodice: Beograd i Priština da reše problem nestalih

Porodice: Beograd i Priština da reše problem nestalih

Predstavnici srpskih i albanskih porodica nestalih na Kosovu i Metohiji pozvali su danas Beograd i Prištinu da zajedno počnu da rešavaju to pitanje.

Oni su, povodom Međunarodnog dana nestalih, uputili pismo obema stranama u kojima traže pokretanje nepristranih istraga svih otmica i ubistava i pronalaženje odgovornih za ta dela i njihovo procesuiranje i kažnjavanje.

Nezadovoljni, kako navode, nedovoljnom brigom odgovornih institucija koje se bave pitanjem nestalih, predstavnici porodica su na konferenciji za novinare u Beogradu tražili da se u Briselu pokrene dijalog o prisilno otetim osobama.

Pisma su upućena na srpskom i albanskom jeziku, a pročitali su ga predstavnici porodica Nataša Šćepanović i Ljuš Krasnići.

U pismu se, takođe, traži provera pogrešnih identifikacija, kao i provera svih lokacija za koje se sumnja da postoje posmrtni ostaci nestalih lica.

“Tražimo i vraćanje dostojanstva nevinim žrtvama i njihovim porodicama”, naveli su Šćepanović i Krasnići.

Još nepoznata sudbina 1.670 nestalih osoba

Šćepanović je podsetila da je po zvaničnim podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta još nepoznata sudbina 1.670 nestalih osoba.

“Broj ekshumacija i identifikacija se smanjuje, a na spisku nestalih bilo bi mnogo manje imena kada bi zvaničnici u Beogradu i Prištini počeli ovaj problem zajednički da rešavaju”, rekla je Šćepanović.

Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović istakao je da je Srbija apsolutno odgovorila na sve zahteve koji su pred nju postavljeni, kao i da su rađene provere i reekshumacije, ali da nedostaju informacije druge strane, kao i od međunarodnih misija koje su bile na KiM.

“Nedostaju nam kredibilne informacije koje treba da nam daju predatavnici međunarodnih misija, UN, OEBS… najmanje informacija dobili smo od njih”, rekao je Odalović.

On je napomenuo i da je Komisija predala Prištini više od 2.000 dokumenata koji bi pomogli u rešavanju sudbine nestalih, ali da od druge strane nije dobijen nijedan dokument.

Više od 300 tela u mrtvačnici u Prištini, 12 godina Beograd iz Prištine preuzeo svega 12 tela nestalih

Odalović je naveo da se više od 300 tela nalazi u mrtvačnici u Prištini, kao i da je za poslednjih 12 godina Beograd iz Prištine preuzeo svega 12 tela nestalih.

“Nemamo ništa protiv da se ova tema nađe u Briselu ili Njujorku, ali ovaj problem mora da se reši u Beogradu i Prištini. Mi se prema svim zahtevima ponašamo odgovorno i ponašaćemo se odgovorno”, rekao je Odalović.

Odalović je dodao da očekuje da budući Specijalni sud za ratne zločine koje je počinila OVK pomogne u rešavanju pitanja nestalih.

Predstavnik Međunarodne komisije za nestale osobe Metju Holidej rekao je da je krajem rata na prostoru cele bivše SFRJ na evidenciji nestalih bilo 40.000 osoba, a da je do danas identifikovano 70 odsto njih.

“To je uspeh, međutim proces identifikacije i otkrivanja mora da se nastavi”, rekao je on.

Pitanje nestalih mora da se reši, dodao je, jer je reč o pravu na istinu, u kakvim su okolnostima stradali kao i omogućavanju da se sahrane na dostojanstven način.

“Porodice zaslužuju istinu o nestalima, a počinioci moraju da odgovaraju za otmice”, rekao je Holidej.

Konferencija je počela danas u 12.16 sati, simbolično jer porodice već 16 godina čekaju istinu o nestalima, a u isto vreme održana je i konferencija u Prištini, na kojoj su govorili predstavnici srpskih i albanskih porodica nestalih.

Ostavite odgovor