Gđa. Ketrin Bomberger, generalna direktorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) otvorila je sednicu i zahvalila učesnicima na prisustvu ističući važnu podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke u realizaciji aktivnosti Forum za porodice. U svom uvodnom izlaganju, gospođa Bomberger ukazala je na važnost aktivne uključenosti porodica nestalih u rešavanju pitanja nestalih na zapadnom Balkanu ali i konstatovala slabu vidljivost značajne uloge koju Regionalna mreža ima u praćenju sprovođenja Okvirnog plana, kao i posla kojeg domaće institucije obavljaju na njegovom sprovođenju. S tim u vezi, gospođa Bomberger predložila je da Regionalni odbor uputi pismo novoimenovanom predstavniku Evropske unije za ljudska prava, Olaf Skoog, i pomoćniku ministra vanjskih poslova SAD/a (Džim O’Brian),sa kojima se nedavno sastala. Na tim sastancima je konstatovano da zemlje bivše Jugoslavije provode najuspešniji proces rešavanja pitanja nestalih osoba na svijetu, te da su uspele pronaći i identifikovati 75% od 40.000 osoba koje su nestale kao posledica sukoba devedesetih. Gospođa Bomberger na sastancima je istakla da zemlje bivše Jugoslavije ovakav rezultat duguju upravo porodicama nestalih, njihovom zajedničkom radu i posvećenosti procesu više od dve decenije. Ona je zatražila podršku radu Grupe za nestale osobe/lica i Regionalne mreže kao najeminentinijim mehanizmima za podršku miru u regionu. Ona je dodala da bi isto pismo trebalo uputiti i drugim visokim zvaničnicima iz EU, USA i regiona bivše Jugoslavije te naglasila da ICMP može pomoći sa pripremom teksta pisma i liste osoba kojima bi pismo trebalo uputiti.
Zaključci
• Porodice naglašavaju potrebu za kontinuiranom podrškom ICMP-a rešavanju pitanja nestalih lica na području bivše Jugoslavije.
• U cilju poboljšanja vidljivosti, Regionalna mreža će pokrenuti kampanju slanja pisama visokim zvaničnicima EU, SAD, VB i zemljama bivše Jugoslavije o misiji Regionalne mreže i regionalnoj saradnji uopšte na području bivše Jugoslavije. ICMP će pružiti podršku Regionalnom odboru kroz kreiranje liste adresa na koje će pisma biti upućena, kao i na pravljenju nacrta pisma.
• Porodice nestalih naglašavaju važnost posete porodica političkim centrima u Briselu, Vašingtonu i Londonu u cilju osiguravanja buduće podrške važnoj regionalnoj saradnji.
• Regionalna mreža ističe potrebu za organizovanjem većih regionalnih konferencija koje će, pored članova Grupe za nestale osobe i članova Regionalnog odbora, uključivati šire krugove predstavnika porodica nestalih kao i predstavnike drugih institucija uključenih u rešavanju pitanja nestalih na području bivše Jugoslavije.
• Regionalna mreža inicira ideju o pravljenju dokumentarnog filma o radu, misiji i doprinosu porodica nestalih rešavanju pitanja nestalih osoba na području bivše Jugoslavije.
• Porodice nestalih pozdravljaju rad ICMP-a i Grupe za nestale osobe ali insistiraju na dodatnim naporima kako bi se rešilo preostalih oko 11.000 slučajeva nestalih osoba na području bivše Jugoslavije.
Obilazak ICMP-ove Laboratorije za analizu DNK
Učesnici su tokom posete sedištu ICMP-a imali priliku obići labaratoriju za DNK analizu pri čemu im je gospodin Kieren Hil (Hill), menadžer ICMP labaratorije, prezentovao procese rada u ekstrakciji, izolaciji i analizi DNK.
Učesnici:
Članovi Regionalnog odbora:
Haki Kasumi, Semina Alekić, Ljiljana Alvir, Dragana Đukić, Smilja Mitrović, Kumrie Karaćica, Olgica Božanić Džemilje (Xhemile) Morina
Predstavnici ICMP-a:
Ketrin (Kathryne) Bomberger, Samira Krehić, Elma Majstorić Ninković, Iljber (Ylber) Morina, Nihad Branković, Luiđi Ndou i Nejla Huskić