Међународна комисија за нестала лица представила је базу података активних случајева несталих на подручју бивше Југославије. Та јавно доступна база података покренута је уз подршку влада Велике Британије и Немачке. На територији бивше Југославије, сматра се, нестало је још 11.000 људи.

Након три деценије од сукоба, за трећином оних који су нестали током ратова у бившој Југославији још се трага. Само на територији јужне српске покрајине 1608 особа се и даље води као нестало. Без обзира на националност, сви нестали део су ове јавне базе.

„Дошло се до једне базе која ће помоћи не само нама у процесу тражења и у представљању овог тешког наслеђа сукоба на простору бивше Југославије, јер је ово база која је све исто третирала. И порука је да према свим жртвама имамо исти однос“, истиче Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица.

Алат за размену података

База несталих креирана је у оквиру Берлинског процеса. У наредном периоду очекује се да она буде алат за размену података, као и номинацију нових и закључивања старих случајева.

„Због природе оружаних сукоба због којих је дошло до великог померања становништва и расељавања становништва са ових простора, изазови коју су се десили у обједињавању информација су на овај начин превазиђени“, указује Самира Крехић, шефица Програма Међународне комисије за Западни Балкан.

Заменик амбасадорке СР Немачке у Србији, Карстен Мајер-Вифхаузен истиче чврсто уверење те државе, да је решавање случајева лица несталих у оружаним сукобима основна цивилизацијска потреба, како би се унапредило заједничко разумевање о страхотама рата као и о томе да је туга породица на свим странама сукоба иста.

Још се трага за 11.000 несталих 

Током оружаних сукобава на простору бивше Југославије нестало је око 40.000 људи а још се трага за њих 11.000, подаци су Међународне комсије за нестала лица.

Највећи број несталих региструје Босна и Херцеговина, затим Хрватска и јужна српска Покрајина.

Извор: www.rts.rs

Translate »