Прва седница радне групе за прикупљање чињеница и доказа у расветљавању злочина на Косову и Метохији одржана је у Скупштини Србије, а председавајући те групе Милован Дрецун апеловао је на све који имају информације о почињеним злочинима да им се обрате.
Желим да позовем све који имају сазнања о злочинима почињеним 1998, 1999. и 2000. године на Косову и Метохији да се јаве овој радној групи и што се тиче њиховог идентитета биће максимално заштићени. Потребна нам је сарадња људи који су били директни сведоци злочина, рекао је Дрецун новинарима у Скупштини Србије.
Рекао је да је на првој седници договорена методологија рада и одређени задаци који се морају испунити у наредном периоду.
Према његовим речима, радна група ће такође позвати представнике УНМИК-а, ОЕБС-а, Еулекса, Безбедносно-информативне агенције (БИА) и Војно-безбедносне агенције (ВОА) да дођу на њихове седнице и пруже им своје податке.
Дрецун је прецизирао да ће све податке до којих је дошла радна група доставити специјалном тужилаштву за ратне злочине у Београду, које ће их потом проследити специјалном истражном тиму који спроводи истрагу на основу извештаја Дика Мартија и Специјалном суду за ратне злочине на Косову и Метохији.
Ово је последња, озбиљна прилика за откривање злочина почињених на Косову и Метохији над српским народом, Ромима и другим заједницама које још увек нису откривене и процесуиране, а ми као радна група желимо да допринесемо прикупљању чињеница које могу тужилаштво поступа, рекао је Дрецун.
Скупштински одбор за Косово и Метохију основао је 19. октобра радну групу за прикупљање чињеница и доказа ради расветљавања злочина над припадницима српског народа и других националних заједница на Косову и Метохији.
Првој седници присуствовали су Драгољуб Станковић из Тужилаштва за ратне злочине у Београду, представник Министарства унутрашњих послова Дејан Маринковић и председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић.
Следеће заседање требало би да буде одржано у Служби за откривање радног криминала (СУРС).
ИЗВОР: N1