Испратите нас на друштвеним мрежама

„Многи од тих који су извесно одговорни за злочине налазе се у бројним стуктурама, да ли безбедносним или цивилним, тих такозваних косовских институција“, казао је Вељко Одаловић на трибини одржаној у Грачаници.

На трибини „Право на истину и правду“ одржаној у Грачаници окупили су се представници удружења породица отетих и страдалих Срба на Косову и Метохији, породице жртава, представници институција.

Чланови породица страдалих Срба током сукоба на Косову и Метохији незадовољни су тиме што не знају судбину својих најмилијих и што бројни злочини и даље остају некашњени.

„У великом броју случајева, познати су починиоци кривичних дела али нико није процесуиран нити осуђен. Веома често постављамо питање да ли смо ми постојећи људи и да ли смо икада имали прошли живот“, упитала је председница Удружења породица киднапованих и несталих лица Верица Томановић.

„Сада се прича о почетку рада Специјалног суда на Косову. На то се већ дуго времена чека, породице и даље чекају и надају се али смо и даље на почетку и чекамо одговор на питање да ли ће се решити судбина наших најмилијих и да ли ће они који су почини злочине бити изведени пред лице правде“, казала је координаторка Удружења породица киднапованих и страдалих Силвана Маринковић.

Трибини је присуствовао и шеф Комисије за питања несталих при Влади Србије Вељко Одаловић који је рекао да на Специјални суд за ране злочине гледа као на наду да ће ставити тачку на агонију и да ће злочинци бити процесуирани.

„Предуго то траје, многи од тих који су извесно одговорни за злочине налазе се у бројним стуктурама, да ли безбедносним или цивилним, тих такозваних косовских институција“, казао је Одаловић.

Један од злочина који није добио свој епилог, а породице жртава правду јесте масакр у Старом Грацку код Липљана. Мисија Еулекс је у мају ове године обистравила истрагу о убиству 14 српских жетелаца због недостатка доказа.

„Добила сам обавештење о обустави истраге масакра у Старом Грацку. Шта даље да радим са овим? Желим да држава Србија буде уз мене“, казала је Славица Поповић, којој је у Старом Грацку убијено четворо чланова породице.

„Извесно је да овај мандат Специјалног тужилаштва обухвата и овај период. Ми смо истражитељима указали на то да Старо Грацко морају имати у фокусу свог рада. Обуставили су они још неке истраге које су покренуте али онако како су радили до тада није ни чудо што су то урадили јер су водили истраге не са намером да реше, него да не реше“, казао је Вељко Одаловић.

На почетку трибине приказан је филм књижевника Ранка Ђиновића „Универзум бола“ у којем су се могли видети снимци марша мира 1998 године и сведочења чланова породица о страдању. У филму се могу видети слике порушених гробова у Ђаковици, Ретимљу, Оперуши и Волујачка јама у којој су пронађени остаци убијених Срба из ораховачке жупе.

„За овај филм мотивисали су ме бол, патња, трагедија, ужас, страдање Срба са Косова и Метохије, цивилне имовине, затирања трагова“, рекао је Ђиновић.

Трибини су поред бројних чланова породице жртава присуствовали и представници међународног и покрајинског Црвеног крста као и представници Епархије рашко-призренске.

Извор: https://www.radiokim.net/

Претражи Сајт

О удружењу

Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији је непрофитабилна, невладина организација хуманитарног карактера и има за циљ расветљавање судбина отетих и несталих.

Контакт

Најновије

Naši Posetioci

052731
Users Today : 7
Users Last 30 days : 73
Total Users : 52731
Views Today : 111
Views This Year : 828
Who's Online : 0

Пратите Нас

Translate »