You are currently viewing И даље непозната судбина Срба отетих на Белаћевцу

И даље непозната судбина Срба отетих на Белаћевцу

Данас је обележено 19 година од првог масовног киднаповања Срба на Косову када су отети радници површинског копа Белаћавац. Представници српског и албанског удружења породица киднапованих и убијених током рата на Косову поново су јуце упутили апел званичницима у Београду, Приштини и међународној заједници да преузму конкретне мере како би расветлили судбину несталих лица.

Чланови Удружења породица несталих и киднапованих Срба, локални И званичници Владе Србије положили су данас венце на „Споменик Истине” у северној Митровици И одали пошту страдалима и несталима пре, током и после сукоба на Косову. На данашњи дан пре 19 година киднаповано је девет радника површинског копа Белаћевац код Обилића, а до данас се о њима још увек ништа не зна.

“19 година ми понављамо исту причу, 19 година причамо у ветар, и ветар разноси речи па их неко чује, а нас не чује нико. Заправо чују нас, али нико не хаје за речи очајника. Износимо податке прецизне, немамо коме, пишемо захтеве, молимо, кумимо и ништа”, рекао је кординатор Удружења породица киднапованих и несталих Срба на Косову Милорад Трифуновић.

Представници српског и албанског удружења породица киднапованих и убијених током рата на Косову Милорад Трифуновић и Бајрам Ћеркини упутили су јуче апел званичницима у Београда, Приштине и међународне заједнице да коначно расветле судбину несталих лица.

Овај апел упућен је пред конференцију у Женеви на којој ће о несталим лицима говорити чланови радних група за нестале из Београда и Приштине, као и чланови радне групе Уједињених нација за присилне или недобровљне нестанке.

“Више од 18. година чекамо на вести о нашим несталим синовима, очевима, мајкама, браћи и сестрама. Дали смо информације различитим међународин организацијама да више ни сами не знамо колико. Неки од нас су дали преко 30 изјава од септембра 1999. године па до 2016. године у вези њиховог нестанка и сваки пут нам је речено да ћемо бити обавештени о било каквом напретку, али то су биле празне речи“, наводи се у апелу који је прочитао Барјам Ћеркини.

“Апелујемо на Београд и Приштину као и на међународну заједницу да именују високог представника са довољно јаким мандатом и ауторитетом како би се наша патња окончала, да пронађемо остатке наших најмилијих и ожалимо их онако како доликује“, рекао је координатор Удружења породица киднапованих и несталих Срба на Косову Милорад Трифуновић.

Дводневна конференција у Женеви на којој ће се говорити о несталим лицима током рата на Косову биће одржана 29. и 30. јуна. На Косову се још увек трага за 1650 особа.

Извор: https://www.glasamerike.net/

Оставите одговор