You are currently viewing Kosovo, Srbija i ratni zločini: Hašim Tači u Hagu poriče optužbe

Kosovo, Srbija i ratni zločini: Hašim Tači u Hagu poriče optužbe

Bivši predsednik Kosova i komandant Oslobodilačke vojske Kosova Hašim Tači u petak je pred sudom u Hagu odbacio optužbe protiv njega za ratne zločine.

„Optužnica je bez ikakvog osnova i ja se izjašnjavam da nisam kriv”, rekao je Tači nakon što mu je pročitana optužnica.

On je u Hag prebačen avionom 5. novembra, zajedno sa još dvojicom osumnjičenih – liderom Demokratske partije Kosova Kadrijem Veseljijem i poslanikom kosovske skupštine Redžepom Seljimijem.

Smešten je u pritvor u Hagu, nakon što je podneo ostavku zbog optužnice protiv njega za ratne zločine.

  • Tači za BBC: „Ako se nešto desi u pregovorima sa Srbijom, desiće se ove godine“
  • Koliko je ukupno pregovora o Kosovu
  • Vilijem Voker: „Ekonomija neće rešiti politička pitanja Srbije i Kosova”

Specijalno tužilaštvo u Hagu optužilo je Tačija ranije ove godine da je odgovoran za oko stotinu ubistava počinjenih tokom 1998. i 1999. godine na Kosovu.

Pripadnici Euleksa pretresli su u petak porodične kuće Hašima Tačija, Kadrija Veseljija i Redžepa Seljimija.

Komentarišući optužnicu Specijalnog tužilaštva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je Tačija „zločincem”, dok bivši predsednik Kosova negira sve optužbe.

Šta piše u optužnici?

Optužnica koju je objavilo Specijalno tužilaštvo tereti Tačija, Veseljija, Redžepija i Seljimija po deset tačaka za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.

Među delima koja im se stavljaju na teret su nezakonito zatvaranje. okrutno postupanje, mučenje i ubistva, kao i zarobljavanje, prisilan nestanak i progon ljudi.

Zločini su većinom počinjeni u pritvornim centrima u 17 opština na Kosovu, ali i oblastima Kukes i Has u Albaniji.

Tači i ostali su optuženi za zločine nad 407 zatvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, u 34 pritvora.

Šta se dogodilo do sada?

Hašim Tači je u četvrtak izjavio da je protiv njega potvrđena optužnica Specijalizovanog tužilaštva u Hagu za niz zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina.

On je na konferenciji za novinare saopštio da će u Hag otići dobrovoljno i da podnosi ostavku na mesto predsednika Kosova.

„Pred sudom se neću pojaviti kao predsednik”, rekao je Tači.

Tači se nakon podnošenja ostavke odvezao u sedište Euleksa, prema izveštajima medija. Kadri Veselji, bivši predsedavajući kosovske skupštine, takođe je potvrdio da je protiv njega potvrđena optužnica i da će dobrovoljno otići u Hag.

U četvrtak uveče policajci Euleksa uhapsili su Jakupa Krasnićija (69), koji je nakratko bio vršilac dužnosti predsednika Kosova, pod optužbom za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. On je takođe prebačen u Hag.

Haško tužilaštvo je protiv Tačija i još 10 ljudi u junu ove godine podiglo optužnicu od 10 tačaka, a terete se za niz zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina, među kojima je gotovo 100 ubistava civila različite nacionalnosti, prisilni nestanak ljudi, progon i mučenje.

Tužilaštvo je podiglo optužnicu neposredno pre planiranog sastanka Tačija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Beloj kući u Vašingtonu, koji je trebalo da bude održan u junu.

Sastanak je odložen, a zatim su Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti, uz posredovanje američkog predednika Donalda Trampa, u Vašingtonu potpisali sporazum o unapređivanju privrednih odnosa.

Prethodno je potvrđena optužnica Saljihu Mustafi za mučenje najmanje šest i ubijanje jedne osobe u zatvoru OVK u Zlašu.

Mustafa se izjasnio da nije kriv po sve četiri tačke optužnice.

U sredu je uhapšen i još jedan bivši predsedavajući kosovske skupštine, Jakup Krasnići, a optužnica je potvrđena i protiv njega.

Za sada nije poznato za šta se tereti.

Šef parlamentarne grupe Samoopredeljenje, Redžep Seljimi, takođe je rekao da je protiv njega potvrđena optužnica i on je u četvrtak ujutro dobrovoljno otputovao u Hag.

Na optužnice Tužilaštva u pritvoru u Hagu čekaju i Hisni Gucati i Nasim Haradinaj, predsednik i potpredsednik Udruženja ratnih veterana OVK.

On se, međutim, ne terete za ratne zločine, već za krivična dela protiv pravde, a u vezi sa curenjem poverljivih informacija iz Tužilaštva.

Izvor: https://www.bbc.com/

Ostavite odgovor