You are currently viewing Nekažnjavanje albanskih zločinaca

Nekažnjavanje albanskih zločinaca

  • Post author:
  • Post category:Vesti
  • Post comments:0 Comments

 Porodice kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji ističu da u mrtvačnici u Prištini još ima 400 posmrtnih ostataka neidentifikovanih osoba, a da Euleks nije opravdao mandat jer niko nije procesuiran ili osuđen za brojne zločine nad Srbima na Kosovu i Metohiji.

Porodice ističu da za brojne otmice i ubistva Srba niko nije kažnjen i postavljaju pitanje da li međunarodna zajednica nekažnjavanjem albanskih zločinaca poručuje Srbima da “uzmu pravdu u svoje ruke”.

Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji Dušan Čelić istakao je da rezolucija samoproglašenog Kosova kojom se traži bezuslovno puštanje na slobodu Ramuša Haradinaja i povlačenje svih optužnica, predstavlja poruku da srpske žrtve nemaju elementarno pravo na istinu i pravdu.

“Poruka rezolucije je da za srpske žrtve nema i ne može biti pravde i istine, a za albanske zločince nema institucionalnog pravnog postupka u kojem bi se utvrdila njihova odgovornost za zločine nad Srbima”, rekao je Čelić na konferenciji za novinare povodom 17 godina od osnivanja Udruženja.

On je istakao da je više stotina Srba kidnapovano pred očima UNMIK policije i KFOR-a, koji ništa nisu preduzeli da istraže ubistva, a kamoli da privedu pravdi pripadnike OVK.

Čelić je rekao da istine i pravde nije bilo ni u Haškom tribunalu i da se, ako je nema ni u takozvanom kosovskom pravosudnom sistemu, “a, nažalost, ni u srpskom sistemu”, postavlja pitanje kako će se ostvariti pravda za srpske žrtve.

“Da li van institucija pravosuđa? Da li je to poruka? Da li treba sami da uzmemo pravdu u svoje ruke, da sami budemo istražioci, tužioci i sudije. Da li je to poruka i Brisela, i Berlina i Vašingtona ili svih onih koji su sponzori takozvane nezavisnosti Kosova”, upitao je Čelić.

Predsjednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica Verica Tomanović rekla je da je ovo udruženje osnovano na današnji dan prije 17 godine jer pojedinačni pokušaji porodica da pronađu svoje otete i nestale članove nisu davali rezultata.

Ona je istakla da su se nasilne otmice, ubistva, monstruozno ponašanje prema civilima događale naočigled međunarodnih emisara i snaga bezbjednosti na Kosovu i Metohiji, koje ih nisu zaštitile.

Tomanovićeva je ukazala da ne može postojati opravdanje za represiju, teror, genocid i protjerivanje više od 250.000 ljudi, koji su se planski i organizovano odvijali mjesecima i godinama nakon okončanja sukoba do danas.

Ona je navela da u mrtvačnici u Prištini još ima 400 posmrtnih ostataka neidentifikovanih osoba, a da Euleks nije opravdao mandat, jer niko nije procesuiran ili osuđen za brojne zločine na Kosovu i Metohiji.

“Ne prihvatamo taktiku dvostrukih aršina, zataškavanja i beskonačnog odgađanja rada Specijalnog suda za ratne zločine OVK. Ne znamo dokle se stiglo sa utvrđivanjem činjenica. Da li su krivci pronađeni, gde su oteti? Mi moramo znati šta im se dogodilo, moramo znati istinu”, poručila je Tomanovićeva.

Ona je istakla da se porodicama “evidentno uskraćuje pravo na istinu i pravdu” i pozvala na ubrzanje rada na ekshumacijama i identifikacijama lociranih grobnica na Kosovu i Metohiji, Albaniji i Makedoniji.

Pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije Milan Popović izrazio je nadu da će međunarodna zajednica pomoći da se otkrije sudbina nestalih.

On je istakao da sektor za boračko-invalidsku zaštitu pomaže porodicama koliko je u zakonodavnoj mogućnosti kroz projekte i najavio da će novim zakonskim rješenjima porodicama ubijenih, kidnapovanih i nestalih na Kosovu i Metohiji biti omogućena još neka prava među kojima i pravo na rješavanje stambenih potreba.

Izvor: http://www.srna.rs/

 

Ostavite odgovor