Испратите нас на друштвеним мрежама

Премијерно приказан филм „Досије Косово – деведесет осма“

Facebook
X
Email

У Југословенској кинотеци премијерно је приказан документарно-играни филм „Деведесет осма“ из серијала „Досије Косово“ који заједно реализују Министарство унутрашњих послова и Радио-телевизија Србије.

Документарно-играни филм „Досије Косово-деведесет осма“ доноси потресна сведочења жртава и реконструкцију тих трагичних догађаја у Ретимљу, Оптеруши и Ораховцу јула 1998. године. Филм доноси приче које до сада у Србији нису причане.

Прати хронологију дешавања на Косову и Метохији у периоду од априла до септембра 1998. године када су се и по оцени Трибунала у Хагу дешавали оружани сукоби између УЧК терориста и снага безбедности тадашње СР Југославије.

„Снимање овог филма за нас борце који смо били, учествовали на тим просторима КиМ представља чин истине, одбране наше отаџбине на начин како смо ми припадници војске и полиције бранили своју отаџбину. То је нешто о чему до сада нисмо имали прилике да проговоримо и ово је адекватан начин, први пут и можемо да кажемо да полако истина излази на видело. Овај филм остаће будућим генерацијама да говори о прошлости“, изјавио је Бранко Прљевић, командант 35. одреда ПЈП.

Ауторка серијала Слађана Зарић захвалила се Министарству унутрашњих послова и министру Александру Вулину на безрезервној подршци и указаном поверењу у обрађивању најтрагичнијих периода модерне српске историје.

Додала је да су у првом филму приче које до сада нису испричане о животу Срба на Косову и Метохији 1998. године када су биле отмице на путевима, а упади у српско село у Метохији били скоро свакодневница.

Премијерно приказан филм „Досије Косово – Деведесет осма“

„УЧК терористи су отимали Србе на кућном прагу, на путу, аутомобилу, чак су дошли дотле да су отимали људе и на послу. У једном дану током 1998. године отето је 100 Срба. Све су то приче које, чини ми се да их нисмо испричали довољно, или их нисмо испричали на прави начин. У овом филму доносимо сведочења људи који су били директни актери трагедија које су се тамо дешавале, како самих жртава тако породица жртава које причају о трагичним судбинама њихових најмилијих. Доносимо рекла бих, први пут, јако потресна сведочења припадника албанске националности дата током процеса суђења у Хашком трибуналу која су се водила против Фатмија Љимаја и Рамуша Харадинаја“, рекла је Зарић.

Истакла је да је током 1998. године убијено око 400 припадника српске националности, цивила, припадника полиције и војске, да је око 200 људи отето и да је ово прича о њима.

„Оно што можда овде није до те мере познато то је да су 98. године УЧК терористи формирали, како су то у Хагу назвали, логоре у којима су на један фрапантан начин мучили и убијали људе. Мени је јако потресна прича из Јабланице где преживелих Срба тамо нема који би били сведоци. Има припадника албанске националности  који су сведочили да су људи држани у подруму пуном воде. Филм покушава да са освртом након 23 године одговори на питање зашто те приче тада нисмо причали“, нагласила је ауторка серијала.

Филм је приказан сведоцима догађања као и онима који су учествовали у његовој изради, саопштио је МУП.

Извор: www.rts.rs

 

 

 

Translate »