za 0 se traga

Otimane su i odvođene u nepoznatom pravcu osobe različite starosne strukture: deca, žene, starci, odrasli. Profesori univerziteta, lekari, novinari, studenti, učenici, zanatlije, poljoprivrednici, umetnici, sveštenici, pripadnici MUP i VJ itd.

Otmicama su zahvaćeni i bolesnici – invalidi različitih kategorija, retardirane ličnosti, druševno poremećene osobe, lica obolela od neizlečivih bolesti i td.

Nasilna lišavanja slobode i ubistva su vršena u porodičnim kućama, na radnim mestima, u zasedama u saobraćaju i na drugim javnim mestima. Naše Udruženje poseduje podatke o vremenu i načinu otmice prikupljene od najbližih srodnika i neposrednih svedoka.

0 logora

Još od tragičnih otmica 1998. godine dokazano je postojanje tajnih logora i zatvora na Kosovu i Metohiji i u Albaniji. Do 12. juna 1999. tražimo odgovornost od naše države. Nakon toga, nastupila je odgovornost KFOR i UNMIK jer su oni došli nakon potpisane Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 da obezbede red i mir, sprovode i osiguraju bezbednost svih građana.

Nakon prijava porodica o nestanku vojnici KFOR i UNMIK su bili u obavezi da istraže sve lokacije, izvrše raciju i oslobode na stotine kidnapovanih Srba, Roma, Albanaca i drugih. Mogli su da spasu ljudske živote a u praksi su bili samo posmatrači egzodusa, kao i MKCK koji nije poštovao Ženevsku Konvenciju i II dopunski protokol koji štiti ljudski život i humanitarno pravo, kao i da ispoštuju Rezoluciju o prisilnom pritvaranju. 

 

1000 osuđenih

Otvaranjem arhiva svih nadležnih institucija Vlasti i Međunarodnih organizacija ubrzao bi se proces rasvetljavanja sudbina kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji. Predlažemo formiranje jedinstvene baze podataka pojedinačno za svaku kidnapovanu i nestalu osobu.

Predlažemo pokretanje istražnih radnji i odgovornosti za kidnapovanje, mučenje i prisilno zatvaranje Srba i ostalih na Kosovu i Metohiji od strane SB UN jer su oni bili garant mira nakon juna 1999. godine. Podržavamo za formiranje Specijalnog suda za zločine OVK.

Otkrivene masovne grobnice Klečka /1998./, Radonjićko jezero /1998./, Glođane /1998./, Volujak rudnik /1998./ , Pećina Volujak /2005./, Mališevo /2005./ su stratišta gde su pronađeni posmrtni ostaci pretežno Srba i ostalih, ubijenih od strane pripadnika OVK – NIKO NIJE OSUĐEN.

Film „Tragom istine… gde su?“ je svedočanstvo tragičnih događaja na Kosovu i Metohiji od 1998. do kraja 2000. godine. Na osnovu verodostojnih kazivanja članova porodica.

Jelena Božović

Novinar istraživač

Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji

Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji je neprofitabilna, nevladina organizacija humanitarnog karaktera i ima za cilj rasvetljavanje sudbina otetih i nestalih.

Udruženje isključuje politički angažman i stranačko promoterstvo, ne licitira žrtve, niti zloupotrebljava nesreću.

Ovo Udruženje je osnovano marta 2000. godine u Beogradu sa ciljem pronalaženja i rasvetljavanja sudbina kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji od 1998. godine do danas od strane naoružanih i uniformisanih lica koja sebe nazivaju OVK a koji su nakon dolaska mirovnih snaga legalizovani u Kosovski zaštitni korpus. Radi bolje komunikacije sa porodicama Udruženje ima svoje podkancelarije u Nišu, Kraljevu, Gračanici (Kosovska Mitrovica i Velika Hoča).

Na osnovu statističke obrade koju je sačinilo naše Udruženje, od ukupnog broja kidnapovanih i nestalih lica, 20% je nestalo pre NATO agresije, 5% za vreme agresije a 75 % nakon dolaska mirovnih snaga.

Oteta i nestala lica su pripadnici svih naroda, nacionalnih manjina, etničkih zajednica, kao i svih konfesija: Srbi, Crnogorci, Muslimani, Turci, Romi, Goranci, kao i izvestan broj Albanaca i stranih državljana.

Verica Tomanović

Predsednik Udruženja

Olgica Božanić

Sekretar Udruženja

Translate »