U Oficirskom domu u Nišu održano je otvaranje izložbe radova članova porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji pod nazivom „Neizbrisiv trenutak u vremenu“ kojom su članovi porodica kroz umetnost i umetničke motive prikazali lepa sećanja na nestale članove porodica a sve to u organizaciji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
„Izložba predstavlja završni deo projekta Međunarodnog komiteta Crvenog krsta – Regionalne delegacije u Beogradu i Crvenog krsta Niš pod nazivom „Pružanje psihološke i psihosocijalne podrške porodicama nestalih lica i memorijalizacija“.
Oslikani satovi simbolizuju teško breme čekanja i svojom sadržajnošću i lepotom ilustruju vrednosti vezane za ljudsko dostojanstvo, identitet i sećanje.
Generalni sekretar Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović rekao je da se radi o veoma značajnom projektu kojim se pokušava da se velika tuga i patnja porodica ublaži do saznavanja konačne sudbine njihovih bližnjih. Istakao je da su porodice bile veoma aktivne.
„Imali smo proces kojim smo na ljudski način prilazili porodicama i sticali njihovo poverenje da bismo njihove duše otvorili da bi nam na ovaj način kroz umetnički iskaz prikazali onu patnju, ono sećanje na one koji sada nisu sa nama“, rekao je Miladinović.“ – navodi se na sajtu Crvenog krsta u Nišu.
Miljana Mitrović je svojim govorom otvorila izložbu i tom prilikom rekla:
„Na otvaranju ove značajne izložbe „Neizbrisiv trenutak u vremenu“ prisećamo se trenutaka u istoriji koji su oblikovali naš svet odnosno trenutaka koji su ostavili neizbrisiv trag kako na srž našeg društva tako i na naše živote.
Dok danas stojim ovde i mislim o našoj zajedničkoj prošlosti, ne mogu da ne mislim na svoju porodicu i trenutak koji je ostavio neizbrisiv trag u našim životima. Moje ime je Miljana Mitrović i član sam Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji „Oteta istina“. Godine 1999. u Slivovu, kada sam imala četiri godine, moj otac je nestao bez traga. Od tog dana smo prepušteni neizvesnosti i neprekidnom osećaju gubitka. Svih ovih godina mislim o tome kako bi bilo divno imati tatu pored sebe i koliko bi mi značila njegova podrška, ohrabrenje i pohvale za sve uspehe koje sam postigla, ali za moju porodicu ovaj trenutak nije samo sećanje već stalna realnost. To je trenutak koji nas je ostavio sa više pitanja nego odgovra, trenutak koji je testirao našu snagu, otpornost i veru. Ali tu su i trenuci koji su svedočanstvo našeg zajedničkog vremena, dok smo bili zajedno, a trag tog vremena je toliko snažan da i dalje pruža ljubav, nadu i veru, sa čime dolazi i istrajnost.
Način na koji je uživao u trenucima sreće ostali su za njim kao zvezda vodilja da treba iskoristiti ono najbolje iz svake situacije u kojoj se nađemo i da uvek ima mesta za pozitivna osećanja ma koliko se nama činilo da su okolnosti loše. Moj otac nije fizički prisutan, ali je i dalje tu, uz mene, kao zvezdano nebo koje sam oslikala na svom radu.
Na žalost, ovo nije priča samo moje porodice već mnogih majki, očeva, braće, sestara i dece koji žive u neizvesnosti i traganju. Projekat u kom smo učestvovali približio nas je jedne drugima i podsetio nas je na važnost podrške, zajednice, empatije, ljubavi i nade. Prisetili smo se koliko je važno da cenimo svaki trenutak, da sačuvamo uspomene a samim tim i da nikada ne odustanemo od potrage za našim voljenima.
U skladu sa tim, dok razgledamo ovu izložbu danas i razmišljamo o trenucima koji su oblikovali naš svet, pozivam vas da se setite tih trenutaka u vašim životima i da ne zaboravite da i u najtamnijim vremenima postoji nada.
Drago mi je što sam deo ovog projekta Crvenog krsta jer je negovanje kulture sećanja značajno svim članovima Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji.“
Dušica Davidović, zamenica gradonačelnice Grada Niša, obratila se ovom prilikom i iskazala duboku saosećajnost sa članovima Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji i duboko poštovanje jer su smogli snage da podele svoja osećanja.
Predsednik Komisije za nestala lica, Veljko Odalović, je rekao da je najveći broj nestalih lica na prostoru bivše Jugoslavije zapravo sa teritorije Kosova i Metohije, kao i da je važno da se nestali ne zaborave.
Biljana Zdravković se obratila u ime Međunarodnog komiteta Crvenog krsta i izrazila zahvalnost svima koji su doprineli realzovanju ove izložbe.
Prisutnima se obratila i Anita Petković, predsednica Crvenog krsta Niš, i tom prilikom istakla da je sećanje deo procesa isceljenja.
Veliki broj prisutnih je imalo priliku da pogleda radove i porazgovara sa članovima porodica koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta.
Potez četkice, i duboka osećanja su oslikali lepa sećanja na nestale.
Prethodna
Sledeći