Испратите нас на друштвеним мрежама

Регионална база података о случајевима несталих лица са простора бивше Југославије

Facebook
X
Email

Међународна комисија за нестала лица (ИЦМП) и Комисија за нестала лица Владе Републике Србије представиле су породицама несталих и широј јавности онлајн верзију Регионалне базе података о активним случајевима несталих лица из оружаних сукоба у бившој Југославији (Регионална база података). Догађај који је пружио преглед функционалности базе података почео је минутом ћутања у част преминућа Бајрама Керкинија, председника Удружења „Глас родитеља“ које се залаже за права свих породица несталих из сукоба на Косову.

Самира Крехић, шефица Програма за западни Балкан у ИЦМП-у, истакла је да је „Регионална база података кључни корак напријед у осигуравању транспарентности и тачности у евидентирању несталих особа. Омогућавањем приступа у реалном времену провјереним подацима, јача сарадњу међу институцијама и оснажује породице да допринесу потрази за својим најмилијима“.

Регионална база података коју је развио ИЦМП у сарадњи са Групом за нестала лица (МПГ), која укључује домаће институције одговорне за питања несталих особа из Босне и Херцеговине, Хрватске, Косова, Црне Горе и Србије, креирана је у оквиру Берлинског процеса. Јавна верзија је лака за коришћење и може се претраживати по имену, имену оца, презимену или пријављеном месту нестанка.

Интерактивна база података нуди ажурне евиденције о случајевима несталих лица и доступна је јавности. Омогућава породицама несталих да прегледају постојеће евиденције и дају нове информације које би могле да помогну у решавању активних случајева.

Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије рекао је: „Ова база података је резултат обимних заједничких напора, јер се питање несталих не зауставља на границама или административним линијама. Није довољно да се институције баве овом темом искључиво билатералним споразумима, а овакав приступ би могао да послужи као модел за многа друга отворена питања у региону“.

Вилијам Хопкинсон, први секретар Амбасаде Уједињеног Краљевства у Србији, рекао је: „Рад и посвећеност породица несталих у процесу представљају један од најважнијих доприноса очувању мира и стабилности. Обезбеђивање приступа поузданим информацијама о несталим лицима важно је и за породице и за јавност – не само ради транспарентности већ и због испуњавања законских обавеза према грађанима“.

На крају сукоба у бившој Југославији, преко 40.000 особа је пријављено као нестало. Данас је више од 75 одсто ових случајева решено. Уз помоћ ИЦМП-а, МПГ је успоставио званичне евиденције о несталим особама на основу извјештаја рођака, домаћих институција, невладиних и међународних организација укључених у прикупљање података.

Драгана Ђукић, председница Удружења породица „Суза“ рекла је: „Ова база података је важна пре свега као средство против порицања жртава, а породице у сваком тренутку имају прилику да на једном месту провере све податке о својим несталим рођацима“.

Сукоби су створили значајне изазове у вођењу тачне евиденције. Многи појединци су нестали ван свог места становања, а породице су често биле расељене преко граница, што је довело до подношења извештаја у више земаља. Да би се превазишле ове потешкоће и побољшале истраге, било је неопходно консолидовати, ускладити и верификовати евиденцију преко граница. Регионална база података игра кључну улогу у олакшавању размене података између релевантних домаћих институција, побољшању тачности и обезбеђивању свеобухватнијег приступа решавању случајева несталих лица из сукоба из 1990-их.

Карстен Мајер-Вифхаузен, заменик шефа мисије Амбасаде Савезне Републике Немачке у Србији, рекао је: „Наше је најчвршће уверење да је решавање случајева несталих особа из оружаних сукоба основна неопходност цивилизације како би се подстакло заједничко разумевање ратног зла, а да су патња и породица на страни сукоба иста страна.

Развој базе података финансијски су подржале Влада Уједињеног Краљевства и Савезна Влада Немачке.

Од свог оснивања, ИЦМП је играо кључну улогу у помагању властима у региону да лоцирају и идентификују преко 75 посто особа које су пријављене као нестале у сукобима. Кроз форензичку експертизу, консолидацију података и континуирани ангажман са породицама, ИЦМП је поставио међународне стандарде за рјешавање случајева несталих особа.

Да бисте приступили бази података, молимо вас да пратите линк .

Извор: icmp

Translate »