Ispratite nas na društvenim mrežama

Regionalna baza podataka o slučajevima nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije

Facebook
X
Email

Međunarodna komisija za nestala lica (ICMP) i Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije predstavile su porodicama nestalih i široj javnosti onlajn verziju Regionalne baze podataka o aktivnim slučajevima nestalih lica iz oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji (Regionalna baza podataka). Događaj koji je pružio pregled funkcionalnosti baze podataka počeo je minutom ćutanja u čast preminuća Bajrama Kerkinija, predsednika Udruženja „Glas roditelja“ koje se zalaže za prava svih porodica nestalih iz sukoba na Kosovu.

Samira Krehić, šefica Programa za zapadni Balkan u ICMP-u, istakla je da je „Regionalna baza podataka ključni korak naprijed u osiguravanju transparentnosti i tačnosti u evidentiranju nestalih osoba. Omogućavanjem pristupa u realnom vremenu provjerenim podacima, jača saradnju među institucijama i osnažuje porodice da doprinesu potrazi za svojim najmilijima“.

Regionalna baza podataka koju je razvio ICMP u saradnji sa Grupom za nestala lica (MPG), koja uključuje domaće institucije odgovorne za pitanja nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, kreirana je u okviru Berlinskog procesa. Javna verzija je laka za korišćenje i može se pretraživati po imenu, imenu oca, prezimenu ili prijavljenom mestu nestanka.

Interaktivna baza podataka nudi ažurne evidencije o slučajevima nestalih lica i dostupna je javnosti. Omogućava porodicama nestalih da pregledaju postojeće evidencije i daju nove informacije koje bi mogle da pomognu u rešavanju aktivnih slučajeva.

Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije rekao je: „Ova baza podataka je rezultat obimnih zajedničkih napora, jer se pitanje nestalih ne zaustavlja na granicama ili administrativnim linijama. Nije dovoljno da se institucije bave ovom temom isključivo bilateralnim sporazumima, a ovakav pristup bi mogao da posluži kao model za mnoga druga otvorena pitanja u regionu“.

Vilijam Hopkinson, prvi sekretar Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji, rekao je: „Rad i posvećenost porodica nestalih u procesu predstavljaju jedan od najvažnijih doprinosa očuvanju mira i stabilnosti. Obezbeđivanje pristupa pouzdanim informacijama o nestalim licima važno je i za porodice i za javnost – ne samo radi transparentnosti već i zbog ispunjavanja zakonskih obaveza prema građanima“.

Na kraju sukoba u bivšoj Jugoslaviji, preko 40.000 osoba je prijavljeno kao nestalo. Danas je više od 75 odsto ovih slučajeva rešeno. Uz pomoć ICMP-a, MPG je uspostavio zvanične evidencije o nestalim osobama na osnovu izvještaja rođaka, domaćih institucija, nevladinih i međunarodnih organizacija uključenih u prikupljanje podataka.

Dragana Đukić, predsednica Udruženja porodica „Suza“ rekla je: „Ova baza podataka je važna pre svega kao sredstvo protiv poricanja žrtava, a porodice u svakom trenutku imaju priliku da na jednom mestu provere sve podatke o svojim nestalim rođacima“.

Sukobi su stvorili značajne izazove u vođenju tačne evidencije. Mnogi pojedinci su nestali van svog mesta stanovanja, a porodice su često bile raseljene preko granica, što je dovelo do podnošenja izveštaja u više zemalja. Da bi se prevazišle ove poteškoće i poboljšale istrage, bilo je neophodno konsolidovati, uskladiti i verifikovati evidenciju preko granica. Regionalna baza podataka igra ključnu ulogu u olakšavanju razmene podataka između relevantnih domaćih institucija, poboljšanju tačnosti i obezbeđivanju sveobuhvatnijeg pristupa rešavanju slučajeva nestalih lica iz sukoba iz 1990-ih.

Karsten Majer-Vifhauzen, zamenik šefa misije Ambasade Savezne Republike Nemačke u Srbiji, rekao je: „Naše je najčvršće uverenje da je rešavanje slučajeva nestalih osoba iz oružanih sukoba osnovna neophodnost civilizacije kako bi se podstaklo zajedničko razumevanje ratnog zla, a da su patnja i porodica na strani sukoba ista strana.

Razvoj baze podataka finansijski su podržale Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Savezna Vlada Nemačke.

Od svog osnivanja, ICMP je igrao ključnu ulogu u pomaganju vlastima u regionu da lociraju i identifikuju preko 75 posto osoba koje su prijavljene kao nestale u sukobima. Kroz forenzičku ekspertizu, konsolidaciju podataka i kontinuirani angažman sa porodicama, ICMP je postavio međunarodne standarde za rješavanje slučajeva nestalih osoba.

Da biste pristupili bazi podataka, molimo vas da pratite link .

Izvor: icmp

Translate »