Ispratite nas na društvenim mrežama

Na Kosovu se i dalje vodi kao nestalo 1617 lica. U ovoj godini izvršena je pretraga na 24 lokacije širom Kosova, a pronađeno je 17 posmrtnih ostataka koji su u procesu identifikacije rečeno je na godišnjoj konferenciji Komisije za nestala lica Vlade Kosova. Za ovu Komisiju najveći izazovi u procesu rasvetljavanja sudbine nestalih ostaju nedostatak informacija, odnosno nesaradnja sa Srbijom i proces identifikacije posmrtnih ostataka.

Komisija za nestala lica Vlade Kosova predstavila je godišnji izveštaj o radu za 2022. godinu. Predsednik ove komisije Andin Hoti,, rekao su tokom ove godine na Kosovu prekopane 24 lokacije u kojima je pronađeno 17 posmrtnih ostataka, koji su kako navodi još uvek u procesu identifikacije.

“Na teritoriji Kosova je do sada istraženo oko 2700 lokacija. Ne znamo da li ima još neki prostor ili neka lokacija koja se može istražiti na teritoriji Kosova zato što je na svaka četiri kvadratna kilometra prekopavano, otvarana su groblja, kopana je zemlja i rezultati su ti koji jesu”, rekao je Hoti.

Jedan od glavnih izazova, a koji u velikoj meri koči proces rasvetljavanja sudbine nestalih lica, kako navodi predsedavajući Komisije za nestala lica Kuštrim Gara je nesaradnja sa Srbijom po pitanju razmene podataka i dozvola za prekopavanje potencijalnih lokacija na teritoriji Srbije.

“Pitanje pouzdanih informacija predstavlja jedan od problema. Za to je kriva Srbija, koja nije spremna da sarađuje po tom pitanju. Nedostatak spremnosti na saradnju podrazumeva pre svega da Srbija stavi na raspolaganje podatke iz arhive vojske i policije bivše Jugoslavije iz vremena rata. Takođe imamo zahteve kad su u pitanju potencijalna mesta za prekopavanje u Srbiji, ali se to još uvek nije dogodilo”, rekao je Gara.

Gara je dodao i da uprkos “brojnim izazovima sa kojima se ova komisija susreće u svom radu”, ona je ipak, kako kaže, uradila “veliki posao”.

“Nedostatak proverenih informacija i pitanje neidentifikovanih posmrtnih ostataka u mrtvačnici na sudskoj medicini i dalje ostaju veliki izazovi i problemi. Kao što znate još od prve godine posle rata na Kosovu je bio značajan broj međunarodnih organizacija koje su bile deo procesa ovde, tako da je bitno da te organizacije podele podatke sa institucijama Kosova. Mi ovo pitanje tretiramo veoma pažljivo i imamo dobre rezultate s obzirom pod kakvim okolnostima radimo”, rekao je Kuštrim Gara, predsedavajući Komisije za nestala liac Vlade Kosova.

Gara je najavio da će se tokom 2023. godine ponovo prekopavati lokacije u naselju Matičane.

“Tokom početka sledeće godine ćemo početi sa iskopavanjem i to će biti četvrti put kako se vraćamo na ovu lokaciju. Na osnovu podatka koje smo obezbedili od međunarodnih partnera došli smo do saznanja da bi tu trebalo da se nalaze još dve žrtve rata koje su izgubile život 1999. godine”, rekao je Kuštrim Gara.

Andin Hoti rekao je da se Radne grupe Komisija Vlade Kosova i Vlade Srbije nisu sastale već godinu i po dana, a razlog za to je, kako je istakao, taj što je na čelu komisije u Srbiji Veljko Odalović, za koga prema rečima Hotija “premijer Kosova Aljbin Kurti sumnja da je počinio ratne zločine na Kosovu”. Međutim Hoti je istakao da se podgrupe ovih komisija sastaju na regionalnim skupovima, kojih je kako je naveo do sada bilo 17.

Izvor: www.medijacentar.info

Pretraži Sajt

O udruženju

Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji je neprofitabilna, nevladina organizacija humanitarnog karaktera i ima za cilj rasvetljavanje sudbina otetih i nestalih.

Kontakt

Najnovije

Naši Posetioci

052776
Users Today : 3
Users Last 30 days : 118
Total Users : 52776
Views Today : 3
Views This Year : 1031
Who's Online : 0

Pratite Nas

Translate »