хотел ,,Мажестик“ Београд,

Дана 10.12.2021. године одржан је сатанак Округлог стола  од 11:00 до 13:00 часова у хотелу ,,Мажестик“, ул. Обилићев венац 28, Стари Град, Београд, у организацији Удружења породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији, уз финансијску подршку Комисије за нестала лица Владе Републике Србије, Владе Уједињеног Краљевства и УНДП-а.

Медијатор скупа секретар Удружења Олгица Божанић указивала је на важност учесника скупа који су својим излагањем допринели убрзавању процеса у остваривању права на истину и правду породица насилно отетих лица на Косову и Метохији.

Састанку су приствовали представници: Доц. др. Душко Челић, Председник координације српских удружења породица несталих, заробљених и убијених  лица са простора бивше Југославије, Јелена Лалатовић, помоћник министра за рад, запошљавање борачка и социјална питања,  Комисије за нестала лица Владе Републике Србије: Вељко Одаловић Председник Комисије и шеф Радне групе за нестала лица београдске делегације, чланови Стручне службе комисије др. Љиљана Крстић, Весна Бошковић, члан аналитичког и оперативног тима Подгрупе за нетала лица, Снежана Станојковић, главни Тужилац за ратне злочине, Игор Поповић, в.д. Помоћника Директора Канцеларије за Косово и Метохију, проф.др. Сузана Матејић члан Београдске делегације Радне групе за   нестала лица у вези са догађајима на територији Косова – експерт за судску медицину и форензику и члан Стручне службе Комисије за нестала Владе Републике Србије, Др Милица Колаковић Бојовић, потпредседница Комитета Ујединјених нација за присилне нестанке Нихад Бранковић Координатор за односе са Владама Западног Балкана ИЦМП-а, Биљана Здравковић, шеф МКЦК одељења за заштиту и заменик Координатора за нестале, Невенка Богдановић, Секретар Црвеног крста Крагујевац и члан УО ЦКРС, Милица Бјелобаба, сарадник у служби тражења, чланови Извршног одбора Удружења породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији, Верица Томановић, Олгица Божанић, Душко Челић, Златибор Љушић, Горан Кнежевић, Славиша Вуксановић, Слободан Трифуновић, Бранкица Антић, координатор канцелаије у Краљеву, Јелена Аџанчић, члан Удружења, Силвана Маринковић, координатор канцеларије у Грачаници, Гордана Ристић, координатор канцеларије у Нишу, Слободанка Цветковић, члан Удружења, Марко Цветковић, члан Удружења, члан Удружења, Чланови Надзорног одбора Удружења: Игор Тодоровски и Срђан Марушић и  Милосав Стојковић, председник Удружења ,,Центар заштите жртава рата“.

Верица Томановић, председница Удружења породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији замолила је да минутом ћутања одају почаст свим жртвама на Косову и Метохији.

Она је истакла да је проблем несталих лица искључиво хуманитарни и да га тако треба третирати. ,,То је цивилизацијско и хуманитарно питање које мора бити приоритет у преговорима Београд и Приштине и нико нема право да нам ускраћује истину ма каква она била”.

У складу са потписаном Декларацијом у Лондону 2018. године која обавезује државе региона да убрза проналажење несталих лица тражимо:

  • Примарну одговорност државне власти у брзом решавању судбина несталих

  • Поштовање достојанства жртава

  • Права преживелих чланова породица

  • Спровођење кривично-правног поступка против починилаца злочина

  • Спровођење закључака Саветодавне комисије УН за људска права (ХРАП)

у којима ХРАП констатује кршење Европске конвенције о људским правима у раду УНМИК-а и ЕУЛЕКС-а и јавно признање одговорности за пропуст да спроведе ефикасне истраге злочина током свог извршног мандата.

  • Да УН омогуће обештећење жртвама

  • До данас нисмо сазнали податке о ЕУЛЕКС-овим истрагама у Албанији и жртвама трговине органима

 -Доц. др. Душко Челић, Председник координације српских удружења породица несталих, заробљених и убијених  лица са простора бивше Југославије, поздравио је присутне и захвалио за учешћу на састанку. Разочарење у поштовању права породица српских жртава у региону образложио је у свом излагању. Породице српских жртава су током протеклих година доживеле дискриминацију у остваривању права на истину, правду, репарацију и меморијализацију.

Укључен је у раду Радне групе за доношење Закона о несталим лицима Републике Србије који је у завршној фази. Приложио је предлоге породица жртава у садржају документа Закона о несталим лицима. Очекује од надлежног министарства да ће захтеви породица несталих лица бити уважени.

На захтев за пријем делегације Координације српских удружења поводом Међународног дана људских права, стигао је мејлом позитивни одговор кабинета Председника Републике Србије Александра Вучића да ће у наредној недељи Председник Републике Србије Александр Вучић примити представнике Координације.

 -Јелена Лалатовић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, поздравила је присутне у име др. Кисић Тепавчевић и захвалила на позиву за учешће на Округлом столу. Као члан Радне групе за доношење Закона о несталима присуствовала је на свих шест сстанака који су одржани и дала свој допринос у изради садржаја документа.

Очекује да ће на пролеће након јавних дебата у већим градовима Србије: у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Краљеву и Косовској Митровици бити предат на усвајање надлежним органима Републике Србије.

У изради Закона учествовали стручњаци домаћих институција и међународних организација и удружења породица несталих лица.

 -Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић истакао је да ситуација није добра. „Очекивали смо да ће процес тражења несталих лица добити пун замах након Лондона 2018., када је потписана заједничка декларација о несталима, затим дијалога у Бриселу и Вашингтонског споразума где је питање несталих уврштено у важне тачке за стабилизацију ситуације”, навео је Одаловић.

Са жаљењем је констатовао да је крајње неодговорно понашање приштинских институција према том проблему довело је до његовог застоја.

Десетак локација на Косову и Метохији које је требало проверити, Приштина није реализовала захтеве београдске делегације Радне групе.

На све позиве, приштинска страна не одговара и игнорише захтеве за новим састанком.

Он додаје да је Приштина, на тај начин, зауставила и процес тражења косовских Албанаца.

Одаловић је поновио да је српска страна спремна да настави рад Радне групе за нестала лица у вези са сукобима на Косову.

Предложио је да представници удружења породица киднапованих и несталих Срба и Албанаца траже пријем делегације код Мирослава Лајчака који може да помогне у наставку дијалога на тему нестала лица на Косову и Метохији.

 -Снежана Станојковић изнела је информације о раду Тужилаштва у циљу убрзања процеса тражења несталих лица и остваривање правде за почињене злочине над Србима.

Нису у могућности да прикупе доказе о злочинима на терену Косова и Метохије. Успоставили су сарадњу са Специјализованим већима Специјалног суда за злочине ОВК  са седиштем у Хагу.

Са Комисијом за нестала лица имају изузетно добру сарадњу. У току је измена и допуна Меморандума о сарадњи између Тужилаштва за ратне злочине Републике Србије и Комисије за нестала лица Владе Републике Србије. Тужилаштво поседује податке за случајеве ко је киднаповао особе и ради на прикупљању информација и доказа ко је извршио убиства за сваки случај појединачно ради подизања оптужница.

Тужилаштво има контакте са сведоцима и жртвама. У Тужилаштву постоји служба за заштиту сведока. Немају директну сарадњу са Тужилаштвом у Приштини.

 -Игор Поповић у име Канцеларије за Косово и Метохију поздравио присутне и захвалио организатору на позиву. Нагласио је да су на Косову и Метохији кршена многа људска права, да су се најтежа кршења људских права десила са киднаповањима, отмицама, убиствима и трговином људским органима заробљених Срба и грађана осталих националности лојални држави Србији, од стране припадника ОВК-а. Канцеларија за Косово и Метохију је у протеклом периоду сарађивала са свим међународним мисијама које су имале мандат УНМИК, ЕУЛЕКС, сада сарађује са представницима Европске Уније. Нажалост све одлуке Саветодавне Комисије за људска права које је водио Марек Новицки нису уважене.

Укључена је у политичком дијалогу у Бриселу где је питање несталих дошло до највећег нивоа државе Србије на челу са Председником Републике Србије Александром Вучићем.

Република Србија ће пружити подршку за рад Специјалног суда за злочине ОВК-а са седиштем у Хагу. Канцеларија активно учествује у изради Закона о несталим лицима који је у завршној фази.

 -Сузана Матејић, је током излагања указала на важност учешћа и сарадње свих домаћих и међународних стручњака у процесу идентификације посмртних остатака након ексхумације из гробница. До сада рад стручњака је текао без опструкције политичких актера у оквиру потписаних протокола двеју делегација. Велику подршку добијају од стране МКЦК и ИЦМП-а. Извештаји стручњака након обдукције и експертизе су потребни да члановима породица и другим актерима саопштимо узрок смрти.

Mного очекује од међународних институција. Истина је у судској медицини. Забринути јесмо. Наилазимо на много отпора али их превазилазимо. Идентификација је хуманитарни аспект, а судска медицина је медицина у служби права. Политички оквир је захтеван. Ми на политички оквир не можемо да утичемо. Спустили смо ниво политике на ниво струке. Тренутнио је актуелна мртвачница у Приштини. Не знамо још увек тачан број лица у мртвачници у Приштини.

 -Др Милица Колаковић Бојовић, потпредседница Комитета УН за присилне нестанке је на Округлом столу Удружења киднапованих и несталих на КиМ, говорила о раду на Закону о несталим лицима, истакавши да се на овом закону никада није радило тако добро. Србија је прва земља у свету која је водеће принципе на трагању за несталима уградила у закон о несталима.

Опширније информације о раду Комитета можемо погледати на сајту.

 -Нихад Бранковић, приоритет ИЦМП-а за наредни период је рад на идентификацији посмртних остатака у мртвачници у Приштини, други приоритет је трагање за информацијама о новим локацијама гробница на терну. Укључени су форензичари у тиму за рад на идентификацији посмртних остатака. Урађена је провера ископавањем локације Дрен. ИЦМП ради на усаглашавању података о несталим лицима у Регионалној бази који се у већини случајева подударају. ИЦМП је организовао јако продуктиван састанак у Подгорици са представницима владиних тела у региону Западног Балкана. Састанак Групе за нестала лица одржан је 07.12. 2021. године у Сарајеву са циљем да се процес тражења несталих убрза.

 -Биљана Здравковић, је у свом излагању изнела информације о њиховом раду. МКЦК је укључио 4 истраживача, на претрази архива Међународног механизма у Хагу,НАТО-а, ОЕБС-а,КФОРА, УНМИКА, Високог представника у БиХ, Лекари без граница и свих држава које су имале своје војне контигенте на Косову и Метохији након потписивања Резолуције СБУН јуна 1999. године. МКЦК ради на томе да се политичка препрека превазиђе и да се настави рад Радне групе. Билатерални дијалог се мора наставити, јер сарадња је једино средство за постизање резултата.

Упознала присутне да је МКЦК урадио пилот пројекат у Крагујевцу уз подршку Црвеног крста Србије у пружању психосоцијалне подршке породицама несталих лица које живе на подручју Републике Србије. Наставиће рад у наредном периоду са породицама у Краљеву и Београду.

Циљ пројекта је да се све породице више информишу о процесу тражења не сталих лица и права преживелих чланова.

 -Невенка Богдановић, је истакла да Црвени крст Србије сарађује са свим државним органима у процесу тражења несталих лица. Помоћи ће и својим предлозима у доношењу Закона за нестала лица у Републици Србији који је у току. Удружењима породица несталих ће увек као и до сада у границама њихове могућности пружати подршку. Јуче је одржана презентација изложбе  ,,ЗАРОБЉЕНО ВРЕМЕ“ у Градској управи Крагујевац. Изложбом су успели да породице оснаже да своју причу претворе у слике и да кроз уметнички рад ослободе своју залеђену тугу. Пројекат ће бити настављен у наредном периоду на подручју Београда, Краљева и намера је да се све породице које траже своје нестале контактирају и по њиховој жељи укључе у изради предмета за изложбу.

Представници удружења дали су конструктивне предлоге, коментаре и постављали питања представницима власти и међународних организација.

Констатовано је од стране свих присутних учесника Округлог стола ,,ПРАВА ПОРОДИЦА НА ИСТИНУ И ПРАВДУ“, да је процес тражења несталих лица заустављен због неодговорности и политизације од стране представника привремених институција Приштине.

Представници медија су пратили и објавили информације са Округлог стола :

ТВ ,,МОСТ“, ТВ ,,ФОНЕТ“ и редакције Јединства.


Извештај припремила Секретар Удружења Олгица Божанић

Translate »