hotel ,,Mažestik“ Beograd,
Dana 10.12.2021. godine održan je satanak Okruglog stola od 11:00 do 13:00 časova u hotelu ,,Mažestik“, ul. Obilićev venac 28, Stari Grad, Beograd, u organizaciji Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, uz finansijsku podršku Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije, Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i UNDP-a.
Medijator skupa sekretar Udruženja Olgica Božanić ukazivala je na važnost učesnika skupa koji su svojim izlaganjem doprineli ubrzavanju procesa u ostvarivanju prava na istinu i pravdu porodica nasilno otetih lica na Kosovu i Metohiji.
Sastanku su pristvovali predstavnici: Doc. dr. Duško Čelić, Predsednik koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, zarobljenih i ubijenih lica sa prostora bivše Jugoslavije, Jelena Lalatović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja, Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije: Veljko Odalović Predsednik Komisije i šef Radne grupe za nestala lica beogradske delegacije, članovi Stručne službe komisije dr. Ljiljana Krstić, Vesna Bošković, član analitičkog i operativnog tima Podgrupe za netala lica, Snežana Stanojković, glavni Tužilac za ratne zločine, Igor Popović, v.d. Pomoćnika Direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, prof.dr. Suzana Matejić član Beogradske delegacije Radne grupe za nestala lica u vezi sa događajima na teritoriji Kosova – ekspert za sudsku medicinu i forenziku i član Stručne službe Komisije za nestala Vlade Republike Srbije, Dr Milica Kolaković Bojović, potpredsednica Komiteta Ujedinjenih nacija za prisilne nestanke Nihad Branković Koordinator za odnose sa Vladama Zapadnog Balkana ICMP-a, Biljana Zdravković, šef MKCK odeljenja za zaštitu i zamenik Koordinatora za nestale, Nevenka Bogdanović, Sekretar Crvenog krsta Kragujevac i član UO CKRS, Milica Bjelobaba, saradnik u službi traženja, članovi Izvršnog odbora Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, Verica Tomanović, Olgica Božanić, Duško Čelić, Zlatibor Ljušić, Goran Knežević, Slaviša Vuksanović, Slobodan Trifunović, Brankica Antić, koordinator kancelaije u Kraljevu, Jelena Adžančić, član Udruženja, Silvana Marinković, koordinator kancelarije u Gračanici, Gordana Ristić, koordinator kancelarije u Nišu, Slobodanka Cvetković, član Udruženja, Marko Cvetković, član Udruženja, član Udruženja, Članovi Nadzornog odbora Udruženja: Igor Todorovski i Srđan Marušić i Milosav Stojković, predsednik Udruženja ,,Centar zaštite žrtava rata“.
Verica Tomanović, predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji zamolila je da minutom ćutanja odaju počast svim žrtvama na Kosovu i Metohiji.
Ona je istakla da je problem nestalih lica isključivo humanitarni i da ga tako treba tretirati. ,,To je civilizacijsko i humanitarno pitanje koje mora biti prioritet u pregovorima Beograd i Prištine i niko nema pravo da nam uskraćuje istinu ma kakva ona bila”.
U skladu sa potpisanom Deklaracijom u Londonu 2018. godine koja obavezuje države regiona da ubrza pronalaženje nestalih lica tražimo:
-
Primarnu odgovornost državne vlasti u brzom rešavanju sudbina nestalih
-
Poštovanje dostojanstva žrtava
-
Prava preživelih članova porodica
-
Sprovođenje krivično-pravnog postupka protiv počinilaca zločina
-
Sprovođenje zaključaka Savetodavne komisije UN za ljudska prava (HRAP)
u kojima HRAP konstatuje kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima u radu UNMIK-a i EULEKS-a i javno priznanje odgovornosti za propust da sprovede efikasne istrage zločina tokom svog izvršnog mandata.
-
Da UN omoguće obeštećenje žrtvama
-
Do danas nismo saznali podatke o EULEKS-ovim istragama u Albaniji i žrtvama trgovine organima
-Doc. dr. Duško Čelić, Predsednik koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, zarobljenih i ubijenih lica sa prostora bivše Jugoslavije, pozdravio je prisutne i zahvalio za učešću na sastanku. Razočarenje u poštovanju prava porodica srpskih žrtava u regionu obrazložio je u svom izlaganju. Porodice srpskih žrtava su tokom proteklih godina doživele diskriminaciju u ostvarivanju prava na istinu, pravdu, reparaciju i memorijalizaciju.
Uključen je u radu Radne grupe za donošenje Zakona o nestalim licima Republike Srbije koji je u završnoj fazi. Priložio je predloge porodica žrtava u sadržaju dokumenta Zakona o nestalim licima. Očekuje od nadležnog ministarstva da će zahtevi porodica nestalih lica biti uvaženi.
Na zahtev za prijem delegacije Koordinacije srpskih udruženja povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, stigao je mejlom pozitivni odgovor kabineta Predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića da će u narednoj nedelji Predsednik Republike Srbije Aleksandr Vučić primiti predstavnike Koordinacije.
-Jelena Lalatović, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, pozdravila je prisutne u ime dr. Kisić Tepavčević i zahvalila na pozivu za učešće na Okruglom stolu. Kao član Radne grupe za donošenje Zakona o nestalima prisustvovala je na svih šest sstanaka koji su održani i dala svoj doprinos u izradi sadržaja dokumenta.
Očekuje da će na proleće nakon javnih debata u većim gradovima Srbije: u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Kraljevu i Kosovskoj Mitrovici biti predat na usvajanje nadležnim organima Republike Srbije.
U izradi Zakona učestvovali stručnjaci domaćih institucija i međunarodnih organizacija i udruženja porodica nestalih lica.
-Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović istakao je da situacija nije dobra. „Očekivali smo da će proces traženja nestalih lica dobiti pun zamah nakon Londona 2018., kada je potpisana zajednička deklaracija o nestalima, zatim dijaloga u Briselu i Vašingtonskog sporazuma gde je pitanje nestalih uvršteno u važne tačke za stabilizaciju situacije”, naveo je Odalović.
Sa žaljenjem je konstatovao da je krajnje neodgovorno ponašanje prištinskih institucija prema tom problemu dovelo je do njegovog zastoja.
Desetak lokacija na Kosovu i Metohiji koje je trebalo proveriti, Priština nije realizovala zahteve beogradske delegacije Radne grupe.
Na sve pozive, prištinska strana ne odgovara i ignoriše zahteve za novim sastankom.
On dodaje da je Priština, na taj način, zaustavila i proces traženja kosovskih Albanaca.
Odalović je ponovio da je srpska strana spremna da nastavi rad Radne grupe za nestala lica u vezi sa sukobima na Kosovu.
Predložio je da predstavnici udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Srba i Albanaca traže prijem delegacije kod Miroslava Lajčaka koji može da pomogne u nastavku dijaloga na temu nestala lica na Kosovu i Metohiji.
-Snežana Stanojković iznela je informacije o radu Tužilaštva u cilju ubrzanja procesa traženja nestalih lica i ostvarivanje pravde za počinjene zločine nad Srbima.
Nisu u mogućnosti da prikupe dokaze o zločinima na terenu Kosova i Metohije. Uspostavili su saradnju sa Specijalizovanim većima Specijalnog suda za zločine OVK sa sedištem u Hagu.
Sa Komisijom za nestala lica imaju izuzetno dobru saradnju. U toku je izmena i dopuna Memoranduma o saradnji između Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije i Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije. Tužilaštvo poseduje podatke za slučajeve ko je kidnapovao osobe i radi na prikupljanju informacija i dokaza ko je izvršio ubistva za svaki slučaj pojedinačno radi podizanja optužnica.
Tužilaštvo ima kontakte sa svedocima i žrtvama. U Tužilaštvu postoji služba za zaštitu svedoka. Nemaju direktnu saradnju sa Tužilaštvom u Prištini.
-Igor Popović u ime Kancelarije za Kosovo i Metohiju pozdravio prisutne i zahvalio organizatoru na pozivu. Naglasio je da su na Kosovu i Metohiji kršena mnoga ljudska prava, da su se najteža kršenja ljudskih prava desila sa kidnapovanjima, otmicama, ubistvima i trgovinom ljudskim organima zarobljenih Srba i građana ostalih nacionalnosti lojalni državi Srbiji, od strane pripadnika OVK-a. Kancelarija za Kosovo i Metohiju je u proteklom periodu sarađivala sa svim međunarodnim misijama koje su imale mandat UNMIK, EULEKS, sada sarađuje sa predstavnicima Evropske Unije. Nažalost sve odluke Savetodavne Komisije za ljudska prava koje je vodio Marek Novicki nisu uvažene.
Uključena je u političkom dijalogu u Briselu gde je pitanje nestalih došlo do najvećeg nivoa države Srbije na čelu sa Predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem.
Republika Srbija će pružiti podršku za rad Specijalnog suda za zločine OVK-a sa sedištem u Hagu. Kancelarija aktivno učestvuje u izradi Zakona o nestalim licima koji je u završnoj fazi.
-Suzana Matejić, je tokom izlaganja ukazala na važnost učešća i saradnje svih domaćih i međunarodnih stručnjaka u procesu identifikacije posmrtnih ostataka nakon ekshumacije iz grobnica. Do sada rad stručnjaka je tekao bez opstrukcije političkih aktera u okviru potpisanih protokola dveju delegacija. Veliku podršku dobijaju od strane MKCK i ICMP-a. Izveštaji stručnjaka nakon obdukcije i ekspertize su potrebni da članovima porodica i drugim akterima saopštimo uzrok smrti.
Mnogo očekuje od međunarodnih institucija. Istina je u sudskoj medicini. Zabrinuti jesmo. Nailazimo na mnogo otpora ali ih prevazilazimo. Identifikacija je humanitarni aspekt, a sudska medicina je medicina u službi prava. Politički okvir je zahtevan. Mi na politički okvir ne možemo da utičemo. Spustili smo nivo politike na nivo struke. Trenutnio je aktuelna mrtvačnica u Prištini. Ne znamo još uvek tačan broj lica u mrtvačnici u Prištini.
-Dr Milica Kolaković Bojović, potpredsednica Komiteta UN za prisilne nestanke je na Okruglom stolu Udruženja kidnapovanih i nestalih na KiM, govorila o radu na Zakonu o nestalim licima, istakavši da se na ovom zakonu nikada nije radilo tako dobro. Srbija je prva zemlja u svetu koja je vodeće principe na traganju za nestalima ugradila u zakon o nestalima.
Opširnije informacije o radu Komiteta možemo pogledati na sajtu.
-Nihad Branković, prioritet ICMP-a za naredni period je rad na identifikaciji posmrtnih ostataka u mrtvačnici u Prištini, drugi prioritet je traganje za informacijama o novim lokacijama grobnica na ternu. Uključeni su forenzičari u timu za rad na identifikaciji posmrtnih ostataka. Urađena je provera iskopavanjem lokacije Dren. ICMP radi na usaglašavanju podataka o nestalim licima u Regionalnoj bazi koji se u većini slučajeva podudaraju. ICMP je organizovao jako produktivan sastanak u Podgorici sa predstavnicima vladinih tela u regionu Zapadnog Balkana. Sastanak Grupe za nestala lica održan je 07.12. 2021. godine u Sarajevu sa ciljem da se proces traženja nestalih ubrza.
-Biljana Zdravković, je u svom izlaganju iznela informacije o njihovom radu. MKCK je uključio 4 istraživača, na pretrazi arhiva Međunarodnog mehanizma u Hagu,NATO-a, OEBS-a,KFORA, UNMIKA, Visokog predstavnika u BiH, Lekari bez granica i svih država koje su imale svoje vojne kontigente na Kosovu i Metohiji nakon potpisivanja Rezolucije SBUN juna 1999. godine. MKCK radi na tome da se politička prepreka prevaziđe i da se nastavi rad Radne grupe. Bilateralni dijalog se mora nastaviti, jer saradnja je jedino sredstvo za postizanje rezultata.
Upoznala prisutne da je MKCK uradio pilot projekat u Kragujevcu uz podršku Crvenog krsta Srbije u pružanju psihosocijalne podrške porodicama nestalih lica koje žive na području Republike Srbije. Nastaviće rad u narednom periodu sa porodicama u Kraljevu i Beogradu.
Cilj projekta je da se sve porodice više informišu o procesu traženja ne stalih lica i prava preživelih članova.
-Nevenka Bogdanović, je istakla da Crveni krst Srbije sarađuje sa svim državnim organima u procesu traženja nestalih lica. Pomoći će i svojim predlozima u donošenju Zakona za nestala lica u Republici Srbiji koji je u toku. Udruženjima porodica nestalih će uvek kao i do sada u granicama njihove mogućnosti pružati podršku. Juče je održana prezentacija izložbe ,,ZAROBLJENO VREME“ u Gradskoj upravi Kragujevac. Izložbom su uspeli da porodice osnaže da svoju priču pretvore u slike i da kroz umetnički rad oslobode svoju zaleđenu tugu. Projekat će biti nastavljen u narednom periodu na području Beograda, Kraljeva i namera je da se sve porodice koje traže svoje nestale kontaktiraju i po njihovoj želji uključe u izradi predmeta za izložbu.
Predstavnici udruženja dali su konstruktivne predloge, komentare i postavljali pitanja predstavnicima vlasti i međunarodnih organizacija.
Konstatovano je od strane svih prisutnih učesnika Okruglog stola ,,PRAVA PORODICA NA ISTINU I PRAVDU“, da je proces traženja nestalih lica zaustavljen zbog neodgovornosti i politizacije od strane predstavnika privremenih institucija Prištine.
Predstavnici medija su pratili i objavili informacije sa Okruglog stola :
TV ,,MOST“, TV ,,FONET“ i redakcije Jedinstva.
Izveštaj pripremila Sekretar Udruženja Olgica Božanić