You are currently viewing Kosovo, propalo glasanje o specijalnom sudu za ratne zločine OVK

Kosovo, propalo glasanje o specijalnom sudu za ratne zločine OVK

Kosovski parlament odbacio predlog zakona o formiranju specijalnog suda za zločine OVK. Za predlog glasalo 75 poslanika, odnosno šest manje od potrebne dvotrećinske većine. EU razočarana. Tači najavio novi pokušaj da se formira sud. Srbija traži od UN osnivanje suda, poručuje direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

Kosovski parlament danas nije usvojio ustavne amandmane koji bi omogućili formiranje specijalnog suda za zločine Oslobodilačke vojske Kosova, postavljajući scenografiju za najveću krizu u odnosima Prištine i Zapada od početka rata 1999. godine.

Amandmane je podržalo 75 poslanika, odnosno šest manje od dvotrećinske većine neophodne za usvajanje ustavnih promena.

Propast glasanja pratile su demonstracije veterana OVK i burna rasprava, tokom koje su predstavnici opozicije, pre svih lider pokreta “Samoopredeljenje” Aljbin Kurti, ocenili da bi formiranje suda i Zajednice srpskih opština predstavljalo “uvod u novi rat na Kosovu”.

Ipak, problem nisu predstavljali opozicionari, koji su i ranije najavljivali otpor formiranju suda, već sedam poslanika Demokratske partije Kosova Hašima Tačija, koji nisu pristali da podrže ustavne promene.

Tači je njihovu odluku ocenio kao “protivnu nacionalnim interesima”.

Od neznanja do lažnog patriotizma, ti poslanici su učinili stvar koja je protivna nacionalnim interesima, rekao je Tači neposredno posle glasanja.

Prvi čovek Demokratske partije Kosova rekao je da će uskoro uslediti novi pokušaj da se u parlamentu usvoje ustavni amandmani, ali nije precizirao kada ni po kom osnovu.

Direktor Kancelarije za Kosovu i Metohiju Marko Đurić je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da Srbija od UN traži osnivanje suda ili tribunala koji bi procesuirao zločine OVK.

Neusvajanje tih amandmana otvara pitanje sudbine suda na kojem će se procesuirati ratni zločini OVK, pošto su Sjedinjene Američke Države ranije najavile da “neće blokirati eventualnu rusku inicijativu da sud bude formiran pod okriljem Saveta bezbednosti UN”.

Prva negativna reakcija na takav potez Prištine stigla je iz Evropske unije, čiji je visoki predstavnik na Kosovu Samuel Žbogar rekao da je “razočaran” ishodom glasanja, ali da nema dodatni komentar za razvoj situacije.

Ostaje da se vidi šta će biti dalje, rekao je Žbogar prištinskom Zeriju.

Američka ambasadorka u Prištini Trejsi Džejkobson, koja je pre podne provela ubeđujući lidere stranaka da podrže formiranje suda, još nije komentarisala potez kosovskog parlamenta.

Izvor: RTS – Andrija Igić

Ostavite odgovor