Brnabić je u Skupštini grada Beograda, gde je održana komemorativna akademija, istakla da je vreme da stasaju nove generacije neopterćene mržnjom i koje neće nositi krivicu za stvari koje su se dogodile pre njhovog rođenja.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas povodom Međunarodnog dana nestalih da nestali i njihove porodice ne smeju biti taoci neuređenih političkih odnosa među državama regiona i da je zajednička obaveza da se to pitanje reši udruženim snagama.
Brnabić je u Skupštini grada Beograda, gde je održana komemorativna akademija, istakla da je vreme da stasaju nove generacije neopterćene mržnjom i koje neće nositi krivicu za stvari koje su se dogodile pre njhovog rođenja.
– Ne smemo dozvoliti da se istorija ponavlja, moramo da učinimo sve da rešimo to pitanje, da imamo zajedničku budućnost, a ne ponavljanje prošlosti – rekla je premijerka.
Ona je ocenila da rešavanje pitanja nestalih nije samo obaveza prema žrtvama i porodicama, već je to obaveza od prvorazrednog značaja kako bi ostvarili moralno pravo u budućnosti da prebrojavamo uspehe, a ne žrtve i zla.
Premijerka je navela da je za naše društvo, nezavisno da li u Srbiji, BiH ili Hrvatskoj, važno da sve priče i sudbine budu izrečene, da ostanu zabeležene kao deo koletivnog pamćenja i kao podsetnik na to da se ne sme prestati sa traženjem nestalih i da se zločini ne smeju ponoviti.
– Tužno je da posle toliko decenija od sukoba na prostoru bivše SFRJ, ne samo da nisu istražene sudbine, već se o tim subinama nekada ne sme slobodno ni govoriti i zbog toga je vazno da obeležavamo ovakve dane – rekla je Brnabić.
Prema njenim rečima, država mora da omogući podršku i pomoć Komisiji za nestala lica i drugim institucijama, povećava kapacitete i poboljša uslove rada, te da omogući saradnju sa drugim državama koliko je to u njenoj moći.
– Učinićemo sve da se saradnja sa drugim stranama poboljša i da potraga za nestalima bude rasterećena politizacije. To se mora tretirati kao crvena civilizacijska linija koja se ne sme zloupotrebljavati u dnevno političkoj komunikaciji – ukazala je ona.
Brnabić je zaključila da je to pitanje dostojanstva jednog društva i načina na koji će graditi budućnost, navodeći da bez zatvaranja ovog poglavlja i naše društvo koje je mnogo učinilo i sva društva u okruženju neće biti u stanju da prevaziđu prošlost i da se okrenu budućnosti ukoliko imaju te rane.
Izvor: https://www.telegraf.rs/