Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije Veljko Odalović izjavio je danas da je proces traženja nestalih lica opterećen brojnim problemima u zemljama regiona i da se broj nestalih osoba ne smanjuje očekivanom dinamikom.
Odalović je nakon 8. sednice Komisije za nestala lica, na kojoj je predstavljen Izveštaj o radu ovog tela od 1. januara do 30. juna 2017. godine, rekao da regionalna saradnja država po ovom pitanju nije na očekivanom nivou.
Prema dostupnim podacima, kako je naveo, u ovom trenutku se traga za još 10.639 građana, od toga na prostoru Kosova i Metohije 1.658, u Hrvatskoj 2.100 lica, a ostalo su nestali u Bosni i Hercegovini.
Proces traženja nestalih lica ima određenih problema u Hrvatskoj i u BiH, ali i na prostoru Kosmeta. Srbija nema nijedan zahtev za novom lokacijom na našoj teritoriji, ali imamo na desetine zahteva koje smo usmerili ka Hrvatskoj, BiH i Euleksu, objasnio je on.
Komisija je konstatovala da je više od četiri hiljade nestalih lica srpske nacionalnosti, čija se tela nalaze u mrtvačnicama u Zagrebu, Osijeku, Sarajevu, Tuzli, Sjenici, Prištini i Banjaluci, rekao je Odalović, ističući da je izvesno da ima i pogrešnih identifikacija.
On je precizirao da je samo u Kosovskoj Mitrovici, od 88 reekshumiranih tela, pogrešno bilo identifikovano 18, pri čemu su to bile identifikacije koje su ad hok vršili timovi Haškog tribunala.
Srbija u ovom trenutku insistira na tome da se na prostorima na kojima izvesno postoje grobna mesta uradi provera lokacija i ekshumacija, rekao je Odalović i naglasio da u Hrvatskoj ima 74 poznata mesta koja još nisu ekshumirana.
Vlada Srbije će, kako je poručio, preko međunarodnih predstavnika i na Kosmetu insistirati na tome da se ovaj proces brže i kvalitetnije sprovodi.
On je najavio da će se narednih dana postaviti aplikacija koja će imati obrazac koji će građani moći da popune ukoliko imaju bilo kakve informacije o nestalim i ubijenim sa prostora bivše Jugoslavije.
Očekujemo mnogo veću ulogu i podršku Međunarodne komisije za nestala lica i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta jer i oni imaju deo odgovornosti za ceo proces, zaključio je Odalović.
Predsednik Koordinacije nestalih, poginulih i ubijenih sa prostora bivše Jugoslavije Dragan Pjevač naglasio je da je neophodno donošenje zakona o nestalim licima, kao i zakona o porodicama poginulih boraca i drugih uredbi u Srbiji.
Vrlo je važno utvrditi jedinstvenu evidenciju srpskih žrtava, ukazao je on i najavio da će udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše SFRJ izraditi publikacije svih žrtava sa tog prostora.
Izvor: https://www.srbija.gov.rs/