Ispratite nas na društvenim mrežama

Okrugli sto Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica n a KiM – ekšumacije i identifikacije nestalih

 

Na Kosovu nestalo 1.639 osoba, podsetio je predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije Veljko Odalović. – Izražen problem svedoka i članova porodica kidnapovanih i nestalih koji strahuju da svedoče. – Svi učesnici Okruglog stola zahtevaju otvaranje i dostupost arhiva UNMIK-a i KFOR-a
Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na KiM „Oteta istina“ sa sedištem u Beogradu, koje predvodi Verica Tomanović, supruga lekara Andrije Tomanovića kidnapovanog u Prištini 1999. godine, je u saradnji sa Komisijom Vlade RS za nestala lica, Tužilaštvom za ratne zločine, Međunarodnom Komisijom za nestala lica (Sarajevo) (ICMP), Međunarodnim Komitetom Crvenog Krsta u Beogradu i Crvenog Krsta Srbije, organizovala Okrugli sto „Ekšumacije i identifikacije nestalih lica“ koji je održan u hotelu „Palas“ u Beogradu po popuštanju mera vezanih za epidemiju koronavirusa, u prisustvu punog broja pozvanih učesnika.
Rešeno 74 odsto slučajeva, nismo zadovoljni
-Na početku rada Komisije, 6054 osobe su se vodile kao nestale i do sada je rešeno oko 74 odsto slučajeva, ali smo i dalje nezadovoljni, jer je broj nestalih suviše velik, rekao je Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade RS i šef beogradske delegacije Radne grupe za nestala lica, na početku tročasovnog trajanja Okruglog stola „Ekšumacije i identifikacije nestalih lica“.
U Vašingtonu je potpisan dokument o nestalima, naveo je Odalović. Srbija kako je rekao Odalović insistira da NATO otvori svoje arhive, kako bi se utvrdila sudbina nestalih. – Timovi Haškog tribunala 1999. i 2000. godine „prekopali“ prostor Kosova i ekšumirali više od 4.000 tela. – Identifikovana je 2001 osoba, među kojima je bila samo jedna Srpkinja. Ciljano su tražili Albance, ali taj posao nisu uradili da im služi na čast, pošto je bilo dosta pogrešnih identifikacija. Mi smo deset godina imali te zahteve da se arhive otvore i da se stave na uvid Udruženju jer smo duboko uve reni da ih imaju, rekao je Odalović. Veljko Odalović je na ovom okruglom stolu pomenuo više lokacija na KiM koje treba pretražiti među kojima su Javor, Dojnice, Budisavce, Košare, Livočko jezero, jedno mesto kod Đakovice… On je rekao da je razgovarao sa predstavnicima američke ambasade i rekao im d a su po Vašingtonskom sporazumu u obavezi da jednako pritiskaju obe strane da se dođe do istine o nestalim licima na KiM. Odalović je takođe napomenuo da Srbija nema nijedan zahtev koji nije ispunila u vezi ovh pitanja. Saopštio je, i podatak da ima 244 nove nestale osobe. A ako su neki ubijeni, kao što je saopšteno za dr Tomanovića, gde je onda sahranjen? Britance sam zamolio da još jednom pretraže dokumenta , rekao je Odalović i dodao da će uskoro uslediti i Zakon o nestalim licima kojim će biti regulisana i prava članova porodica nestalih.
Tužilac za ratne zločine Snežana Stanojković je izjavila da je Tužilaštvo za ratne zločine posvećeno pronalaženju svake nestale osobe. Svaka nova informacija će pomoći rasvetljavanju njihove sudbine. Razgovaraćemo sa svakom osobom koja ima saznanja i za to smo otvoreni 24 sata dnevno, rekla je Stanojković.

 

Bez politizacije i diskriminacije

– Kroz takve razgovore dolazimo do podataka o masovnim grobnicama. Pružićemo zaštitu tim licima. „Nećemo dozvoliti da budu ugrožena, kao ni članovi njihovih porodica“, istakla je Snežana Stanojković.
Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji Verica Tomanović je rekla da hiljade porodica i danas očekuje odgovore na pitanja o sudbini najbližih i napomenula da udruženje podržava iskopavanja na lokaciji Kiževik kao i ubrzanje radova na registrovanim lokacijama grob nica na terenu KiM.
-Postoji ogromno nezadovoljstvo zbog dvodecenijskog zataškavanja informacija o zločinima na Kosovu. Usporene su ekšumacije masovnih grobnica i identifikacije žrtava, izjavila je Verica Tomanović. Ona je po ko zna koji put za 22 godine traganja za nestalima istakla da su problemi nestalih lica regulisani Ženevskom konvencijom o ljudskim pravima, Drugim dopunskim protokolom, Rezlucijom o prislinom zatvaranju, Haškom deklaracijom i Helsinškim aktima, ali da ova dokumenta na Kosovu i Metohiji nisu ispoštovale najpre one države koje su ih potpisale. Kao i Odalović i Tomanovićka je u ime Udruženja zahtevala da se izbegne diskriminacija i politizacija ovog pitanja.
Verica Tomanović je i na ovom Okruglom stolu, još jednom, zatražila od Kfora i svih misija koje su na KiM bile od juna 1999. do kraja 2000. godine da omoguće domaćim i međunarodnim institucijama pristup dokumentaciji iz svojih arhiva. – Rešavanje pitanja nestalih je od izuzetne važnosti za dalje poboljšanje stanja ljudskih prava, izgradnje dobrosusedskih odnosa, uzajamnog poverenja i dobrosusedskih odnosa, rekla je Tomanović.

Otkloniti prepreke koje ometaju traganje za nestalim

Regionalni koordinator MKCK Delegacije u Beogradu za pitanja nestalih lica i predsedavajuća Radne grupe za lica nestala na teritoriji Kosova i Metohije, Martina Fava, je rekla da je njihov cilj da se otklone prepreke u rešavanju ovih pitanja kao i to da insistiraju na dostupnosti arhiva koje međunarodne organizacije imaju. Crveni krst, dodala je , deluje kao posrednik između Beograda i Prištine. Vlasti su odgovorne da se rezultat traganja za nestalim poboljša, a politizacija ovog pitanja mora da se izbegne, rekla je na kraju Martina Fava.
U radu ovog Okruglog stola o ekšumanizaciji i identifikaciji nestalih na KiM su, između ostalih, učestvovali i zamenici za ratne zločine Mioljub Vitorović i Vasilije Seratlić, zamenica šefa Programa Međunarodn e Komisije za nestala lica ICMP za Zapadni Balkan Samira Krehić, saradnik ovog programa za Zapadni Balkan Iljber Morina. Učešće su uzeli i asistent u Slušbi traženja MKCK Delegacije u Beogradu Ivana Kostić. IZ CK Srbije bili su generalni sekretar Ljubomir Miladinović i saradnik Milica Bjelobaba. Iz Kancelarije za KiM učestvovao je zamenik direkotra Igor Popović.
Na kraju sastanka dat je predlog zaključaka koji se odnose na rad na analizu 104 slučaja nestalih koji su prijavljeni samo kod ICMP-a, pregled i analizu kompletne dokumentacije vezane za slučajeve nestalih lica koja se identifikuju tradicioanlnom metodom u slučajevima gde je moglo doći do zamene identiteta. Zaključeno je takođe da treba otpočeti reviziju dokumentacije neidentifikovanih posmrtnih ostataka u mrtvačnici u Prištini na transparentan način i u skladu sa najvišim forenzičkim standardima uz uključivanje forenzičkih stručnjaka domaćih institucija i međunarodnih or anizacija. Potrebno je takođe ažurirati evidencije koje vode domaće institucije i učiniti ih dostupnim javnosti zbog transparentnosti, provere i dopune podataka od strane porodica nestalih. Važan zadatak u daljem radu je i da se prilikom susreta premijera, potpisnika berlin kskog sporazuma ubaci provera lokacija na području Albanije.

Poziv svedocima da se jave
Tužilac za ratne zločine u Beogradu Snežana Stanojković je sa ovog Okruglog stola o ekšumacijama i identifikacijama nestalih lica na KiM, koje je najteže pitanje u zemlji, izričito pozvala sve one koji imaju neka saznanja o rasvetljavanju sudbine nestalih i o masovnim grobnicama da se jave u bilo kom momentu i da mogu da govore u bilo kojem mestu koje sami odaberu u centralnoj Srbiji. Ona i Veljko Odalović su istakli da ovim putem žele da ohrabre svedoke da progovre jer insistiraju i na otvaranju arhiva UNMIK-a i KFOR-a što je na ovom okruglom stolu bio imperativan zahtev svih učesnika Okruglog stola.

S.Đukić

Izvor: https://jedinstvo.rs/

Pretraži Sajt

O udruženju

Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji je neprofitabilna, nevladina organizacija humanitarnog karaktera i ima za cilj rasvetljavanje sudbina otetih i nestalih.

Kontakt

Najnovije

Naši Posetioci

052793
Users Today : 5
Users Last 30 days : 135
Total Users : 52793
Views Today : 5
Views This Year : 1079
Who's Online : 0

Pratite Nas

Translate »