Predstavnici Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na KiM saopštili su da posle 17 godina nije pronađeno još 525 osoba. Do danas je sahranjena 361 osoba za čije ubistvo, kažu, niko nije odgovarao.

Predsednica Udruženja Verica Tomanović navodi da nema istinskog pomirenja dok zločinci ne budu osuđeni, kao i dok se ne pronađu kindapovani i nestali, prenosi Tanjug.

Tomanović navodi da Udruženje ostaje odlučno u pronalaženju članova porodica.

„Od početka rada Udruženja naši apeli za donošenje zakona o nestalim predati su svim predstavnicima vlasti. Do danas ne znamo razloge zbog kojih se ovaj problem ne rešava“, kaže Tomanović.

Dodaje da sve navodi na sumnju da se podaci o nestalima zamagljuju sa određenom namerom.

„Od 11. juna 1999. godine pripadnici OVK bili su vinovnici nezabeleženog opšteg nasilja na KiM. Broj ubijenih civila svakodnevno se uvećavao, došlo je do progona 250.000 ljudi“, smatra Tomanović.

Ukazuje da su tada Srbi i drugi nealbanski stanovnici doživljavali ogromno psihičko i fizčko stradanje naočigled 50.000 vojnika KFOR-a.

„Svi slučajevi su prijavljeni Međunarodnom komitetu Crvenog krsta, policiji KFOR-a, UNMIK-, OEBS-a, i stiče se utisak, kada su srpske i nealbanske žrtve u pitanju, da su sve te organizacije bile posmatrači otimica“, kaže Tomanović.

Podsetila je i da je po potpisanoj rezoluciji 1244, KFOR bio u obavezi da obezbedi bezbednost i sugurnost, ali da to nije urađeno.

Zamenik tužioca za ratne složine Mioljub Vitorović kaže da nije optimista da će se svi nestali pronaći jer su, kaže, zločini rađeni tako da se tela nikada ne pronađu.

Spomenuo je predmet „Gnjilane“ rekavši da je naredba bila da se tela Srba, kada se izmrcvare i izmuče, raskomadaju.

Predstavnici Udruženja zaključili su da i pored mnogobrojnih susreta sa domaćim i međunarodnim predstavnicima vlasti, i dalje nisu uspeli da saznaju istinu.

Viši kustos muzeja genocida i istoričar Nenad Antonijević naveo je da podržava otkrivanje i sankcionisanje lica koja su odgovorna za otmice na KiM.

„Potrebno je da sudovi i tužilaštva rade svoj posao. Neophodno je da se rasvetle činjenice u vezi sa navodima bivšeg tužioca Karle Del Ponte, izveštaj Dika Martija o trgovini organima“, istakao je Antonijević.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *