U petak rano ujutro nepoznate osobe pucale su na vozilo beogradske registracije na području sela Goraždevac, saopštila je eparhija raško-prizrenska.
Crkva Svete Paraskeve iz 16. veka u povratničkom selu Drsnik kod Kline dva puta je obijana, pljačkana i skrnavljena u poslednjih 48 sati.
Kako se navodi u saopštenju, pored tih incidenata, na spomenik srpskim žrtvama rata i deci koja su stradala na reci Bistrici bačen je i Molotovljev koktel.
Kosovska policija sprovela je istragu u svim slučajevima, ali ne samo da ne zaustavlja talas nasilja nad Srbima na tom području, već se oni koji prijavljuju napade i pljačke tretiraju kao krivci i suočavaju se sa pretnjama policije da priznaju ono što nisu uradili, navodi se u saopštenju.
Tako je bilo i u selu Drsnik, gde je policija uhapsila i optužila crkvenjaka, Srbina koji je posedovao ključeve crkve i otključao ih kada su vernici dolazili da se mole, pa je sveštenik Miloš Vukić, koji je zadužen za crkvu, negirao lažne optužbe. da je reč o čoveku koji je video i prijavio prave napadače, navodi se u saopštenju.
Kao i mnogo puta ranije, žrtve su imenovane za krivce samo da bi zaštitile lokalne albanske bande koje godinama sistematski terorišu srpske povratnike u opštini Klina kako bi ih naterale da napuste domove.
Ministar za povratak Dalibor Jevtić već je više puta ukazivao na ovaj teror i pljačku kojoj su izloženi najsiromašniji Srbi koji neretko žive izolovani i okruženi većinskim albanskim stanovništvom.
Međutim, i pored svih prigovora i apela, pa čak i kritika Kosovskoj policiji iz međunarodnih krugova, ništa se ne menja i teror se nastavlja, navode iz eparhije Raško-prizrenske.
Napadi na Srbe u cilju da se nanese dodatna bol
Crkvu u Drsniku posetila je komisija Kancelarije za kulturno nasleđe Eparhije raško-prizrenske i pronašla vidljive tragove vandalizma na crkvenom nameštaju kao i nova oštećenja na freskama sa natpisima UČK, što nesumnjivo ukazuje na to ko je provalio u crkvu i naneo štetu. .
Poslednji napad u Goraždevcu je još jedan pokušaj ne samo da se ugrozi bezbednost ovog srpskog sela u pretežno albanskom okruženju, već i da se ubiju porodice koje su izgubile najmilije tokom rata i masakra na reci Bistrica 2003. godine, kada su ubijena dva srpska dečaka. , nanosi dodatni bol , ocenjuje se u saopštenju.
Pucnjava u vozilo sa srpskom registracijom i napad Molotovljevim koktelom na spomenik poginulim Srbima u ovom selu čin je terorizma s ciljem zastrašivanja preostalih Srba na ovom području i podsticanja njihovog odlaska, nekoliko puta je saopšteno iz Raško-prizrenske eparhije. sada se obratio i međunarodnim i kosovskim institucijama, ali bezuspešno.
Prisustvo pripadnika kosovske policije pojačano je na severu Kosmeta, posebno u multietničkim naseljima, potvrdio je Tanjugu regionalni šef operacija kosovske policije Željko Bojić.
Rekao je da je prisustvo policajaca povećano po naredbi Generalne uprave policije u Prištini i da su policajci raspoređeni u svrhu preventivnog delovanja.
Bojić je precizirao da je nivo bezbednosti posebno podignut u multietničkim zonama, u Bošnjačkoj mahali, Tri solitera, Brđanima i Mikronaselju u severnom delu Kosovske Mitrovice, kao i da je povećan broj policajaca u Sočanici u opštini Zvečan, jer se tamo održava fudbalski turnir.
Izvor: Vesti-Online