I porodice nestalih i ubijenih lica u ratovima 90-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije imaju ljudska prava – zar ne?

Organizator konferencije: Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije

Povodom 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije organizuje konferenciju za novinare 8. decembra 2023. godine (petak), u 12.00 sati, Beograd, Press centar UNS, (Knez Mihailova 6/III).

Govore:

– Duško Čelić, predsednik Koordinacije,

– Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije,

– Isidora Graorac, predsednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske (ROPIN),

– Dragana Đukić, predsednica Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza“,

– Verica Tomanović, predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji,

– Mirjana Božin, predsednica Udruženja roditelja i porodica uhapšenih, zarobljenih i nestalih lica Savezne Republike Jugoslavije

 

U Srbiji i u Republici Srpskoj i danas živi ili je nakon ratova 90-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije, našlo utočište nakon progona iz svojih domova širom Hrvatske, Bosne i Hercegovine i sa Kosova i Metohije, na hiljade porodica, koje i dalje tragaju za tragičnim sudbinama svojih nestalih ubijenih i poginulih, za istinom o događajima u kojima su nestali, za informacijom gde su ukopani njihovi posmrtni ostaci, i dalje čekaju na zadovoljenje pravde.

Prema podacima Međunarodnog Komiteta Crvenog krsta, u Regionu se danas, traži još 9.766 lica, nestalih tokom ratova 90-ih godina na prosotru bivše Jugoslavije. Od početka 2023. godine, do kraja novembra meseca 2023. godine, rasvetljena je sudbina svega 71 lica.

Od ukupnog broja nestalih, prema podacima Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije i podacima nadležnih organa u Republici Srpskoj, oko 3.700 lica je srpske nacionalnosti.

Porodice žrtava izražavaju nezadovoljstvo zbog politizovanja, marginalizovanja i zastoja u procesu traženja i identifikacija nestalih lica i otkrivanja istine o njihovom stradanju, kao i zbog izostanka zadovoljenja pravde i satisfakcije.

Takođe porodice žrtava izražavaju nezadovoljstvo zbog prestanka rada Radne grupe za izradu Nacrta zakona o nestalim licima, decembra meseca 2021. godine i izostanka nastavka njenog rada.

Koordinacija poziva sredstva informisanja da medijski proprate konferenciju, kao i da svojim sadržajima i uređivačkim politikama daju doprinos negovanju kulture sećanja i podrže borbu porodica žrtava u traganju za istinom i pravdom, jer, i porodice nestalih i ubijenih lica u ratovima 90-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije imaju ljudska prava, zar ne?

Održavanje konferencije za medije podržao je Međunarodni komitet Crvenog krsta.

Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.

Izvor: Pres centar UNS

Ostavite odgovor